Уморен вид. Небръснат. Облечен с дънки и качулка. Докато се кандидатира за преизбиране следващия месец, френският президент Еманюел Макрон пусна необичайни снимки, на които работи през нощта и уикендите в Елисейския дворец, където прекарва по-голямата част от времето си, фокусирайки се върху войната в Украйна – като същевременно избягва традиционните предизборни дейности, пише „Асошиейтед прес“.
Ако това е стратегия на кампанията, тя изглежда се отплаща, засилвайки позицията му на лидер в президентската надпревара, като същевременно затруднява другите претенденти да го предизвикат. Макрон беше критикуван от други кандидати, че е отказал да участва в телевизионен дебат преди първия тур на вота, насрочен за 10 април. Той обеща да отговори подробно на въпросите на журналистите на пресконференция в четвъртък следобед – усилие да покаже, че не избягва трудни въпроси, казаха от обкръжението му.
French president Emmanuel Macron vapes. Marine Le Pen too. If more politicians make the switch safer alternatives will face less opposition. pic.twitter.com/Gpq5HPijbZ
— AVI (@vapeindia) March 17, 2022
Очаква се центристът да представи предложенията си за следващите пет години, включително противоречива пенсионна реформа за повишаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 65 години.
Правителствен служител, участващ в кампанията на Макрон, каза, че президентът иска „да отговори на критиките. Той изцяло ще води кампания” през следващите дни. Въпреки че официално обяви, че се кандидатира за втори мандат в началото на месеца, Макрон все още не е провеждал митинги. През последните дни той настояваше за прекратяване на огъня в телефонни разговори с руския президент Владимир Путин и почти ежедневно разговаряше с украинския си колега Владимир Зеленски.
Миналата седмица френският президент събра лидерите на Европейския съюз във Версайския дворец, западно от Париж, за да обсъдят санкциите срещу Русия. Франция заема ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз, което дава на Макрон ключова роля в координирането на отговора на блока от 27 членки. Следващата седмица се очаква той да бъде видян заедно с президента на САЩ Джо Байдън, който трябва да пристигне в Брюксел за среща на върха на НАТО.
Социологът Бернар Сананес, президент на социологическия институт Elabe, каза, че „очевидно международната ситуация засилва неговия ръст“. В интервю за френския вестник „L’Opinion“ той обясни:
„Създава впечатление, че Макрон през 2017 г. е избран с обещание за подновяване (политика) и че Макрон през 2022 г. иска да бъде избран въз основа на обещанието (да има) опит.“
Проучванията показват, че мнозинството от французите, независимо дали възнамеряват да гласуват за него или не, смятат, че той е готов за работата, подчерта той. И продължи да цитира проучванията, според които Макрон е с около 10 процентни пункта пред крайнодясната претендентка Марин льо Пен, което ги поставя в позиция да стигнат до балотажа и да преиграят изборите през 2017 г. Допитванията сочат, че в този случай се очаква френският президент да спечели.
Друг крайнодесен кандидат, Ерик Земмур, крайнолявата фигура Жан-Люк Меленшон и консервативният претендент Валери Пекрес са сред други ключови претенденти. Съперниците обвиниха Макрон, че се фокусира върху ситуацията в Украйна, за да избягва да говори за вътрешни проблеми, които може да се окажат по-трудни за него. Льо Пен посочва, че Макрон „използва войната в Украйна, за да изплаши французите, защото смята, че плашенето може да му бъде от полза“. Пекрес коментира това така:
„Когато има война, има рефлекс да бъдеш легитимист. Хората си мислят: има капитан, който ръководи операцията…“
„Не трябва да се страхуваме да сменим капитана на 11 април“, добави тя.
Защитниците на Макрон твърдят, че ситуацията в Украйна включва ключови вътрешни въпроси, които се обсъждат изцяло в кампанията, като енергийната и отбранителната политика.
Експертът по политическа история Жан Гаригс подчерта „обединяващото“ въздействие около държавния глава в ситуация, свързана с войната. Той припомни, че същият ефект е бил забележим, когато предшественикът на Макрон, Франсоа Оланд, започна военна операция в Мали, за да прогони ислямските екстремисти от власт. Преди него най-великите фигури на Франция са доказали лидерството си в ситуации на война – от Наполеон до Шарл дьо Гол. Пред „Асошиейтед прес“ Григ каза:
„Френското обществено мнение се корени много в тази история.“
Следователно „можем да видим, че противниците на Макрон нямат опит, еквивалентен на президентската функция, или дори като ключови министри и де факто са в ситуация на малоценност“, отбеляза той.
От дуга страна социолози казаха, че най-голямото предизвикателство за Макрон като фаворит може да бъде ниската избирателна активност, като симпатизантите няма да ходят на избирателни секции, защото ще са убедени, че той ще спечели, докато тези, ядосани на политиката му, ще се мобилизират допълнително.
Самият Макрон призна този риск във видео зад кулисите, публикувано в YouTube канала на кампанията му. Той каза:
„Това е, което ще кажа на французите, а също и на моите поддръжници: Ако те смятат, че е вече е сигурно, това означава, че сме загубили.“