Мариана Злаходнюк прекарва дни в опити да убеди майка си Олена да напусне Украйна, пише „BBC“. 27-годишната Мариана, маркетинг и бизнес съветник от Украйна, базирана в полската столица от 2012 г., споделя:
„Тя нямаше да дойде, всъщност беше категорична.“
Родният град на двойката Жмеринка, в централна и южна Украйна, е стратегическа железопътна точка и фронтовата линия на руската инвазия, която се приближава. Телефонните обаждания на Мариана стават по-отчаяни, докато накрая Олена не решава да предприеме опасното пътуване, за да пресече границата и да се окаже на безопасно място в Полша. Майката на Олена, 73-годишната баба на Мариана, междувременно е оставена в къщата им в малкия град. Олена добавя:
„Тя ми звъни всеки ден и ми казва да се прибера вкъщи и да се грижа за градината.“
Мариана в крайна сметка взе майка си от полската страна на границата на 26 февруари след сложно пътуване – половината от него с бавен влак до Лвов с изключени светлини – за да избегне привличането на внимание от руските военни сили.
„Ще мога да се прибера вкъщи и ще направя, каквото мога, за да помогна, например да готвя за войниците“, заяви Олена, когато се срещаме в кафене във Варшава.
„Ще трябва да скрия паспорта ѝ“, смее се Мариана.
Подкрепа на границата
Когато пристига да вземе майка си, Мариана сподели, че веднага е поразена от липсата на храна и помощ за потока от бежанци, преминаващи през граничния град Корцова, и решила да действа. След като се обади на приятелите си в маркетинговата и бизнес общността, тя бързо е затрупана от предложенията за помощ. Тя обединява усилията си с афганистански бежанец, превърнал се в собственик на ресторант, Хари Парвани, приятел от Краков. Неговата кетъринг компания, Vegan Ramen AF, се намесва със своята преносима кухня, за да помогне да осигури безплатна храна за до 8000 души на ден на границата. Тогава швейцарски инвеститор също финансира повече от 10 000 евро (11 000 долара; 8 398 британски лири) за пазаруване на храна, а Мариана похарчи около 10 000 злоти (2 357 долара; 1 765 британски лири) от собствените си пари, за да подкрепи работата, преди да се намесят благотворителни организации.
Сега в Мариана работят 20 души като готвачи и помощници, осигуряват транспорт и управляват хотел. Смените се сменят на всеки три до четири дни, тъй като работата е изтощителна и някои отказват да получат заплащане, казва тя.
„Пекарите ми продават хляб под пазарните цени, фирмите доставят храната безплатно, компаниите предлагат безплатен транспорт и шофьори. Това е изключително усилие.“
Искаме да осигурим подкрепа на всички етапи
Полските фирми се мобилизираха бързо, за да помогнат на бежанците. Два милиона вече са пристигнали тук, продължава изданието. Кшищоф Инглот, основател на най-голямата фирма за набиране на персонал в Полша, Personnel Service, коментира:
„Ще помагаме, докато е необходимо.“
Той споделя още:
„Знаем, че бежанците на различни етапи от престоя си в Полша ще се нуждаят от различна подкрепа. В началото това е най-вече транспорт, настаняване и психологическа подкрепа. Следващият етап е установяване, намиране на работа и интеграция в полското общество. Искаме да осигурим подкрепа на всички тези етапи.“
Националната железопътна компания PKP Intercity предлага безплатно пътуване за бежанците, докато Мачей Панек, главен изпълнителен директор на фирмата за наемане на превозни средства Panek, дари 1000 коли под наем за транспортиране на хора далеч от границата.
Междувременно транспортната фирма FlixBus предостави на бежанците безплатни автобуси по маршрути от границата. Компанията също се присъедини към UA Talents – платформа за работни места, стартирана от двама украински предприемачи, базирани в Берлин, която ще помогне на бежанците да намерят работа.
Освен това най-голямата частна здравна компания в Полша Lux Med предлага спешна безплатна медицинска помощ на бежанците. А мобилните оператори Play, Orange, Plus и T-Mobile намаляват разходите за телефонни разговори с основните украински оператори Kyivstar, Vodafone и Lifecell.
Подпомагането на бежанците да подредят финансите си също ще стане важна част от подкрепата – банките в Полша вече премахнаха таксите за парични преводи до Украйна и комисионните за депозити в брой и теглене на банкомат.
Инглот е оптимист. Споделя, че данните от неговата компания за набиране на персонал показват, че пазарът на труда в Полша може да поеме 500 000 служители през следващите шест месеца и още 200 000 след това, поради остър недостиг на работници в много сектори. Той е категоричен:
„Смятаме, че около 30% са пътували до други страни, така че може да се каже, че около половин милион души може да искат да се присъединят към пазара на труда. Това е добра новина за работодателите, които се нуждаят от служители.“
Проучване на пазара на труда от централната статистическа служба на Полша сочи, че фирмите се нуждаят от 93 000 промишлени работници, 85 000 ИТ специалисти и 61 000 оператори и монтажници на машини и устройства, както и от още 52 000 служители в сектора на услугите. Майкъл Дембински, главен съветник на Британската полска търговска камара (BPCC), е съгласен:
„Нашите членове бяха възпрепятствани от липсата на работници в Полша.“
Той описва отлив на мъже от сектори като строителството, логистиката и ИТ секторите, но се надява, че гостоприемството, търговията на дребно, секторът на грижите, селското стопанство и градинарството сега ще получат повече персонал.
По-малки фирми
Тази бърза реакция не е ограничена само до най-големите компании: по-малки фирми също се включват. HerImpact, агенция за набиране на персонал във Варшава, работи безплатно, за да помогне на жените, пристигащи от Украйна, да създават нови автобиографии, да кандидатстват за работа и да превеждат документи на полски и Английски, изтъкна главният директор на марката Dionizy Wincenty Placzkowski.
„Много поляци отвориха сърцата и къщите си, за да предоставят подкрепа на хората в нужда“, разкри Агата Земан, управляващ директор на медийната агенция „24/7“ във Варшава. Агенцията е дала част от офиса си на Flying Bag Foundation, която помага на бежанците, особено на тийнейджърите, да организират живота си във Варшава.
„Гордея се с нашите хора, които от първата минута бяха обединени в солидарност и подкрепа за Украйна. Подобно на много други фирми, ние дадохме време на нашия екип да стане доброволец.“
Полска фондация, която свързва ИТ компании с неправителствени организации – TechForUkraine – беше създадена ден преди нахлуването на Русия и в рамките на две седмици регистрира 450 фирми и 30 стартираха проекта. Яцек Сиадковски, директор на TechForUkraine, казва:
„ИТ компаниите имат тези „супер сили“ и искат да ги използват за добро. Младите хора, които идват в сектора в Полша, често работят по стратегии за продажба на колбаси или нещо подобно и тази кампания наистина ги стимулира.“
Сиадковски уточни, че TechForUkraine работи върху уебплатформа в стил Airbnb, за да помогне на украинците да си намерят квартира. По думите му платформата, наречена uaSOS.org, се създава от коалиция от фирми, включително The Boston Consulting Group, Amazon Cloud Services, Orange и Salesforce.
Връзки между Великобритания и Полша
Дембицки казва, че много от членовете на BPCC – една трета са големи компании, базирани в Обединеното кралство, инвестиращи в Полша – са обещали някаква подкрепа, известна финансова. Той отчете, че много от 52-те търговски камари на Обединеното кралство също искат да помогнат, като предлагат уроци по английски език онлайн.
„Веднага след като чухме за войната в Украйна, помолих приятели да започнат събиране на хуманитарна помощ, така че заедно с Катажина Мазуркевич и доброволци го организирахме“, заяви Ирина Новосиелска от Полския британски клуб за социална интеграция, Wawel, благотворителна организация, базирана в Западен Лондон.
„Има много добри хора наоколо. Просто не е за вярване колко хора ни помагат в каузата за Украйна“, разказва Новосилска.
Във Варшава обаче Олена Злаходнюк вече я сърби да се прибере вкъщи. Тя споделя:
„Изключително съм благодарна на полския народ за помощта, но това е нашата битка и ние ще победим.“