Северна Корея е изстреляла по-рано днес „потенциална балистична ракета„ във водите източно от Корейския полуостров, съобщиха от офиса на японския министър-председател в изявление, публикувано онлайн. Южна Корея също информира за изстрелването, като Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея обяви, че Сеул все още се опитва да определи колко точно снаряда са били изстреляни, предава „CNN“.
В случай, че тази информация се потвърди официално, оръжейното изпитание ще бъде 11-тото поредно изстрелване на ракета от Северна Корея за тази година. Според Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея изстрелването, извършено на 16 март, е било неуспешно. Другите скорошни ракетни тестове на Пхенян – на 26 февруари и 4 март вероятно са били предназначени за тестване на нова система за междуконтинентални балистични ракети (МБР), заяви Министерството на отбраната на САЩ по-рано този месец.
По-рано този месец командването на военноморските сили на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион обяви, че САЩ подобряват дейностите по събиране на разузнавателна информация, готовност и наблюдение, свързани със Северна Корея, след неотдавнашната серия от изстрелвания на ракети. Този ход е сигнал от страна на администрацията на Байдън, че САЩ трябва да затвърдят военната си позиция, за да гарантират, че те и съюзниците им в региона като Южна Корея и Япония са защитени от ракетните изпитания на Северна Корея.
Миналата седмица американските военни сили проведоха учения на Корейския полуостров и в околностите му, за да покажат готовността си в случай на активност от страна на Северна Корея, включително симулирайки системи за противоракетна отбрана. В рамките на симулиран боен сценарий 35-та артилерийска бригада за противовъздушна отбрана на американската армия се е преместила на отдалечено място, заела е военновременна отбранителна позиция, разположила е ракетната система „Пейтриът“ и е изпълнила операции по противовъздушна и противоракетна отбрана, се казва в прессъобщение на военните сили на САЩ в Корея.
Ракетният тест, проведен днес, се случва само две седмици след като Южна Корея избра своя нов консервативен президент – Юн Сук Йол, който се очаква да заеме по-твърда позиция спрямо Северна Корея, в сравнение с досегашния президент Мун Дже-Ин.