„България, наред с другите държави членки на Европейския съюз, приветства и подкрепя започналото разследване от Прокурора на Международния наказателен съд (МНС), което представлява важна съдебна стъпка в отговор на руската агресия срещу Украйна. В тази връзка Министерството на правосъдието инициира създаване на координационен механизъм за събиране и изпращане на информация и материали, които да подпомагат разследването“.
Това беше посланието на България по време на среща на групата на сходномислещите министри на правосъдието по отношение на сътрудничеството с МНС при разследване на хуманитарните престъпления в Украйна, в която участва онлайн заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев. Разговорът се проведе по инициатива на Обединеното кралство и включваше всички 41 държави от ЕС и извън него, сезирали Прокурора на МНС на 1 март 2022 г.
Основна тема на обсъжданията беше необходимостта от осигуряване на възможно най-ефективно събиране на доказателства. Единодушно беше призната координационната роля на Евроюст и беше декларирана готовност за сътрудничество при по-нататъшните стъпки за разследване.
След края на заседанието, което се проведе в Хага, министрите на правосъдието от ЕС, излязоха с общо изявление, в което се казва, че сезирането на МНС не е просто символично, а спомага за ускоряване на разследването, което от своя страна ще бъде от полза за установяване на факти и събиране на доказателства, които са в основата на борбата с безнаказаността.
„Франция, Холандия, Словения, България, Латвия, Полша, Литва, Люксембург, Испания, Швеция, Чехия, Хърватия, Гърция, Италия, Естония, Австрия, Ирландия, Германия, Финландия, Португалия, Словашката република, Малта, Дания, Белгия, Румъния и Кипър се ангажират да положат всички необходими усилия, за да обмислят увеличаване на подкрепата си за МНС, както финансово, така и по отношение на човешките ресурси“, се казва още в общото изявление.