Великобритания: Санкциите срещу Русия да бъдат премахнати само след изтегляне на военните

0
43
Москва в Русия
Москва. Снимка: Pixabay

Санкциите срещу Русия са „твърд лост“, който трябва да бъде премахнат само след „пълно прекратяване на огъня и изтегляне на руските военни сили“ от Украйна, твърди британската външна министърка Лиз Тръс. Тя заяви пред „Sunday Telegraph“, че Москва ще трябва да гарантира, че няма да проявява повече агресия, тъй като в противен случай ще бъде изправена пред перспективата санкциите да бъдат наложени отново. Според Тръс Западът трябва да остане твърд в позицията си, за да постигне мир.

До момента Обединеното кралство, САЩ и ЕС са наложили санкции на над 1000 руски физически и юридически лица. По-рано тази седмица Москва обяви, че ще пренасочи военните си операции в Украйна към източната част на страната. Мнозина изтълкуваха този ход като знак, че Кремъл се стреми да оттегли инвазията, която досега е постигнала значително по-малък напредък, отколкото се очакваше.

Лиз Тръс обясни, че е създадено звено за преговори, което да окаже помощ на Украйна, когато Владимир Путин започне „сериозно“ да преговаря, но добави: „Не вярвам, че в момента преговорите са сериозни.“ Външната министърка подчерта, че според нея мирните преговори са „димна завеса„, която има за цел да отвлече вниманието от действията на Русия и да даде време на въоръжените ѝ сили да се прегрупират.

Коментарите на Тръс бяха отправени, след като британското правителство обяви, че е задържало за неопределено време два самолета, собственост на руския олигарх Евгений Швидлер, на когото бяха наложени санкции заради връзките му със собственика на „Челси“ Роман Абрамович. Самолетите, чиято стойност се оценява на 60 млн. долара (45 млн. паунда), са конфискувани на летищата „Фарнбъро“ и „Бигин Хил“ след триседмично разследване. Тръс заяви, че според нея е трябвало да се направи много повече, за да се възпре Путин след анексирането на Крим през 2014 г.

Освен санкциите срещу физически лица, през последните седмици десетки държави наложиха забрани за износ на луксозни стоки за Русия и затвориха въздушното си пространство за руски авиокомпании. На някои руски банки също така беше забранено да използват системата Swift за управление на международни плащания, а в момента се работи за проучване на възможностите за намаляване на зависимостта на Европа от руския нефт и природен газ. Позицията на Тръс повтаря тази на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, който обяви по-рано този месец, че санкциите срещу Русия „не са замислени като постоянни“. Той поясни, че санкциите могат да „отпаднат“ в случай на категорично изтегляне на руските сили от Украйна. Въпреки това вчера по време на среща на високо равнище в Полша президентът Джо Байдън заяви, че макар санкциите да влияят негативно на Русия, Западът трябва „да се подготви за предстоящата дълга борба“.

Запитана какво смята за продължаващите разногласия на Обединеното кралство с ЕС относно прилагането на Протокола за Северна Ирландия, който определя търговските договорености между Северна Ирландия и ЕС след Брекзит, Тръс отговори, че страните винаги ще имат „различия, които трябва да разрешат“. Тя добави, че предвид мащаба на противоречията с Русия сега е жизненоважно западните страни да бъдат сплотени.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments