COVID-19: В Шанхай е наложен най-мащабният локдаун от 2 години насам

0
31
COVID-19
COVID-19. Снимка: Pixabay

От днес Китай налага най-мащабния си локдаун от две години насам, като ще бъде проведено масово тестване, за да се контролира разрастваща се епидемия от COVID-19 в Шанхай. Междувременно нацията е обект на много въпроси, свързани с икономическите последици от стратегията на властите за „нулево разпространение на вируса“.

Шанхай, финансовата столица на Китай и най-големият град с население от 26 милиона души, в миналото се е справял с по-леките си епидемии чрез частично затваряне на жилищни комплекси и работни места. Настоящият ограничителен режим, който ще бъде в сила за целия град, ще се проведе на два етапа, като ще бъде най-мащабният в Китай, след като началото на пандемията в централния град Ухан. Финансовият квартал Пудун в Шанхай и близките райони ще бъдат затворени от понеделник до петък, докато се провеждат масови тестове на населението, съобщиха местните власти.

По време на втория етап, считано от петък, ще започне петдневен локдаун на обширния централен район на запад от река Хуангпу, която разделя града. Местните жители ще трябва да останат по домовете си, а доставките за тях ще бъдат оставяни на контролно-пропускателни пунктове, за да се гарантира, че няма контакт с външния свят. Офисите и всички останали търговски обекти, за които не се счита, че са опасни за разпространението на заразата, ще бъдат затворени, а общественият транспорт ще бъде спрян.

Вчера в Шанхай са били идентифицирани още 3500 случая на заболели, като всички те, с изключение на 50 души, са дали положителен резултат за коронавирус. Много от тях обаче не са имали типичните симптоми на COVID-19. Въпреки че хората, които са без симптоми, все още могат да заразят други, Китай категоризира тези случаи отделно от „потвърдените случаи„, което на свой ред води до много по-ниски общи стойности в ежедневните доклади. В рамките на вчерашния ден в цялата страна са потвърдени 1219 нови потвърдени случая на заразени с коронавирус, като над 1000 души от тях се намират в североизточната провинция Дзилин. Наред с това, други 4996 безсимптомни случая, са били съобщени по-рано днес от Националната здравна комисия. През този месец Китай е съобщил за над 56 000 потвърдени случая на вируса в цялата страна, като повечето от тях са регистрирани в провинция Дзилин.

Китай нарича своя дългогодишен подход на нулева толерантност най-икономичната и ефективна стратегия за превенция срещу COVID-19. Все пак, предвид факта, че икономическият растеж на Китай вече се забавя, крайните мерки се разглеждат от мнозина като задълбочаване на трудностите, които засягат заетостта, потреблението и дори световните вериги за доставки. С въвеждането на 21-дневен полицейски час за всички чужденци, пристигащи от чужбина, пътуванията между Китай и други страни намаляха драстично. В петък Международната асоциация за въздушен транспорт обяви, че премества годишното си общо събрание от Шанхай в Доха, позовавайки се на „продължаващите ограничения за пътуване до Китай, свързани с COVID-19″. Въпреки това обявяването на датите, на които ще бъдат отменени забраните, изглежда показва по-нататъшно усъвършенстване на подхода на Китай, тъй като предишните локдауни в страната бях безсрочни.

Въпреки че процентът на ваксиниране в Китай е около 87%, той е значително по-нисък сред по-възрастните хора. Националните данни, публикувани по-рано този месец, показват, че над 52 милиона души на възраст 60 и повече години все още не са ваксинирани с ваксината срещу COVID-19. Нисък е и процентът на поставените бустерни дози, като само 56,4% от хората на възраст между 60 и 69 години са получили такива, а при гражданите на възраст между 70 и 79 години цифрата е  48,4%. Експертите предупреждават, че възрастните и неваксинираните лица са по-склонни да развият усложнения, ако се заразят с вируса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments