Правителството на Шри Ланка подава масово оставка заради мащабни протести

0
42
Полиция на протест
Полиция на протест. Снимка: Pixabay, Архив

Министрите от кабинета на Шри Ланка обявиха, че подават масово оставка след мащабни граждански протести срещу начина, по който правителството се справя с най-тежката икономическа криза от десетилетия насам. Всички 26 министри са подали оставки, с изключение на президента Готабая Раджапакса и по-големия му брат министър-председателя Махинда Раджапакса. Мнозина гневни протестиращи, които настояват за оставката на семейство Раджапакса, споделиха, че според тях този ход е безсмислен, предава „BBC“.

Вчера много граждани не спазиха наложения полицейски час и излязоха по улиците на няколко града. Понастоящем страната се бори с най-тежката икономическа криза след обявяването на независимост от Обединеното кралство през 1948 г. Причината за това е отчасти липсата на чуждестранна валута, която се използва за плащане при вноса на горива.  Наред с това, честите прекъсвания на електрозахранването, продължаващи половин ден и повече, недостигът на храна, лекарства и горива, доведоха обществения гняв до връхната му точка.

Министърът на образованието Динеш Гунавардена заяви пред репортери, че министрите от кабинета са изпратили заявленията си за оставка до министър-председателя. Синът на министър-председателя – Намал Раджапакса, който също е сред подалите оставка, обясни, че се надява това да помогне на президента и министър-председателя да вземат правилните решения за установяване на стабилност за народа и правителството. Много от протестиращите обаче, които твърдят, че президентът и семейството му са виновни за ситуацията в страната, са гневни от факта, че той ще остане на власт. Един от потребителите на Twitter нарече този ход „извратена шега„. Друг определи действията на управляващите като „игра от наръчника на диктатора“.

Хиляди хора в цялата страна не се подчиниха на заповедта за полицейски час и на специалната разпоредба, забраняваща на всеки гражданин да посещава свободно обществените пътища, парковете, влаковете или на морския бряг, освен ако няма писмено разрешение от властите. Полицейският час, както и забраната за използване на социални медии, включително Facebook, WhatsApp и Twitter, бяха наложени, за да осуетят планираните граждански протести, след като тези, проведени пред дома на президента в четвъртък вечерта, прераснаха в насилие. Демонстрациите от подобен тип бележат огромен обрат в популярността на Раджапакса, който дойде на власт с мнозинство през 2019 г., обещавайки стабилност и „здрава ръка“ при управлението на страната.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments