Руският президент Владимир Путин има нов генерал, който ръководи войната му в Украйна, а военните му командири сигнализират за нова фаза във войната: всеобхватни усилия за превземане и задържане на части от украинския регион Донбас, все още под украински контрол, предава „CNN“.
Украинците изглежда приемат тази заплаха за чиста монета. В източните региони на Донецк и Луганск местните власти призовават много общности да се евакуират, отваряйки хуманитарни коридори за цивилни да заминат за по-безопасни части на Украйна.
В североизточната област Харков властите евакуират градовете Барвинкове и Лозова. В Днепър, регионална столица в източна централна Украйна, кметът Борис Филатов поиска жени, деца и възрастни хора да напуснат.
„Ситуацията в Донбас постепенно се нажежава и разбираме, че април ще бъде доста горещ“, заяви наскоро Филатов и подчерта:
„Затова огромна молба: Всеки, който има възможност (както многократно съм казвал) да напусне – на първо място, това се отнася за жени, деца и възрастни хора, които не участват в работата на критичната инфраструктура.“
Може ли Русия да организира нова ужасяваща офанзива на изток? Последните сателитни снимки, събрани и анализирани от „Maxar Technologies“, показват дълъг 8 мили руски военен конвой, който преминава към град Велки Бурлук, на изток от град Харков.
В изказване по националната телевизия в събота Вадим Денисенко, съветник на министъра на вътрешните работи на Украйна, съобщи, че Харков е „обстрелван практически през целия ден“ и че се очаква руска офанзива в района на Харков, от посоката на Изюм.
Военни експерти и западни служители също спекулират, че генералите на Путин изпитват натиск да дадат някакви резултати преди 9 май, когато Русия отбелязва Деня на победата, поражението на нацистка Германия през 1945 г. Но нов анализ от Института за изследване of War (ISW), базиран в САЩ мозъчен тръст, хвърля известно съмнение върху способността на Русия да концентрира силите, необходими за пробив в Донбас.
„Оценяваме, че руските военни ще се борят да натрупат големи и боеспособни сили от механизирани части, които да действат в Донбас през следващите няколко месеца“, се посочва в анализа и се добавя:
„Русия вероятно ще продължи да хвърля на парчета силно повредени и частично възстановени части в настъпателни операции, които постигат ограничени победи на голяма цена.“
Военни анализатори и наблюдатели твърдят, че Русия може да се затруднява да реорганизира силите, които биват побеждавани от украинските военни, особено в отбраната на Киев и Северна Украйна.
Преди инвазията Русия е разположила около 120 батальонни тактически групи около Украйна. Според един европейски служител около една четвърт от тези сили са „фактически неработоспособни“ след тежки жертви и унищожаване на хардуера им. На 8 април служител на отбраната на САЩ даде малко по-различна оценка, заявявайки, че руските сили сега са „под 85% от оценената им налична бойна мощ“, която е събрана преди инвазията на 24 февруари.
Тези оценки на отбраната на САЩ „неволно преувеличават настоящите способности на руската армия да се бори“, смята още проучването.
Според ISW „десетките руски батальонни тактически групи (BTG), които се оттеглиха от около Киев, вероятно притежават бойна мощ, която е част от това, което предполагат броят на единиците или общия брой на персонала с тези части. Руски части, които са се сражавали в Украйна са нанесли страшни щети“.
Назначаването на нов генерален командир, който да ръководи руската война в Украйна, изглежда е усилие за разрешаване на друг проблем, който е възпрепятствал руските сили: липсата на координация.
„Руснаците очевидно се опитват да разрешат един от проблемите, от които пострада първоначалната им инвазия, като направят командващия Южния военен окръг генерал Александър Дворников единствен командващ операциите в Украйна“, заяви ISW, като добави:
„Това опростяване на руската командна структура може да не реши всички проблеми на руското командване, но… руските сили вероятно ще продължат да се борят за установяване на съгласувани и ефективни споразумения за командване и контрол в обозримо бъдеще.“
Това не означава, че следващите седмици ще бъдат лесни за украинските сили, които се бият на изток. Според ISW руските военни „все пак вероятно ще постигнат успех и може или да уловят, или да изтощят украинските сили достатъчно, за да подсигурят голяма част от Донецка и Луганска област, но е поне еднакво вероятно тези руски офанзиви да достигнат кулминацията си, преди да постигнат целите си, както подобни руски операции са извършени“.
В изказването си в неделя съветникът на украинския президент Михаил Подоляк изрази мнение, че Украйна е подготвена за интензивни битки.
„Украйна е готова за големи битки“, беше категоричен Подоляк и обясни:
„Украйна трябва да ги спечели, особено в Донбас. И след това Украйна ще получи по-мощна преговорна позиция, от която може да диктува определени условия. След това ще се срещнат президентите (на Украйна и Русия). Това може да отнеме две или три седмици.“
Следващите седмици може да докажат дали това е прекалено оптимистичен сценарий. Но представя това, което изглежда като позиция за преговори, колкото и военна оценка: Путин може да говори сега или да рискува да бъде значително по-слаб на по-късен етап.