Прокуратурата дава достатъчно откритост и публичност, „време е това да направят и политиците“, коментира днес обвинител номер едно Иван Гешев пред журналисти преди заседанието на Висшия съдебен съвет /ВСС/. Предвижда се днес Пленумът му да разгледа по същество предложението на правосъдния министър Надежда Йорданова за предсрочното му освобождаване от длъжност.
„Разбрах, че Прокуратурата е централизирана въпреки конституционните промени и Закона за съдебната власт. Разбрах, че Прокуратурата, а не МВР разкрива престъпления. Разбрах, че Прокуратурата ръководи съдебното следствие, а не съдът. Прокуратурата има законодателна инициатива“, иронизира той твърденията на част от политическия елит и изтъкна, че ако не било смешно, щяло да е тъжно и то за българката държавност.
„Надявам се министърът на правосъдието вместо да обикаля студията на телевизиите и да твърди неверни неща, които вероятно уронват престижа на съдебната власт, тези свои твърдения да ги каже на ВСС, а не да мълчи“, заяви Гешев.
От своя страна министър Йорданова обяви, че е готова за дебат и в двете посоки.
„С отстраняването на Иван Гашев в качеството му на главен прокурор ще решим това обстоятелство, че България е крайно време да получи главен прокурор, който дължим на обществото, който споделя и отстоява всички морални стандарти и защитава правата на хората без да ги нарушава, главен прокурор, който не се прикрива зад полицейско насилие“, заяви тя и добави, че предстои да стане ясно дали двете производства ще бъдат обединени. По думите й в правилата е допусната подобна възможност, но конкретната трудност е, че и двете производства се намират на различен етап от своето развитие, затова казах, че предстои да видим какъв ще бъде дебатът в пленума на ВСС.
Същевременно инициатива „Правосъдие за всеки“ съобщи, че организира протест от 18:30 часа утре пред Съдебната палата в София.
„Половин година след последния ни протест под наслов „Правосъдие без Каскет“ дойде време да се съберем отново.“, посочват от формацията.
Според протестиращите съдебната реформа все още не е започнала с конкретни законопроекти в Народното събрание, избраната временна Конституционна комисия дори още не е свикана на първо заседание, а ВСС най-вероятно ще отхвърли всички искания за „освобождаването на главния прокурор Иван Гешев, чиято власт е все така безконтролна и безотчетна, а „прокурорското правосъдие“ е все така избирателно, с оглед политически и олигархични интереси“.
Имаме основателни съмнения за готвено бламиране от определена партия на законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, с който се предвижда закриване на специализираните съдилища и прокуратури, на второ четене в Правна комисия или поне за планирано отлагане влизането в сила на Закона, посочват от „Правосъдие за всеки“ и добавят, че този най-чакан нормативен акт явно е продукт на опити за политически сделки, което е срамно и недопустимо.
„Нужно е да покажем и докажем, че гражданското общество стои твърдо зад исканията си за освобождаване на Гешев като главен прокурор и смяна на абсолютно непригодния състав на ВСС, както и за провеждането на реална, а не декларативна съдебна реформа, гарантираща независимостта на съда и върховенството на правото!“, заключват те.