Изкуственият интелект е предизвикателство и наука. Това заявиха на днешната конференция учени от Българската академия на науките /БАН/. Форумът откриха евродепутатите Петър Витанов и Ева Майдел и генералният директор на „БТА“ Кирил Вълчев, предадоха от Българската телеграфна агенция.
От БАН подготвиха проект – Концепция за развитието на изкуствения интелект в България до 2030 година. Документът предлага цялостна визия за развитието и използването му у нас. Дотогава близо 70% от професиите ще бъдат създадени от изкуствения интелект, посочи акад. Чавдар Руменин, който е от Института по роботика на БАН и ръководител на Центъра за компетентност КВАЗАР.
Изследователите обсъдиха предимствата и рисковете от навлизането на новата технология в живота на хората. По думите им промяната се случва и ще преобърне из основи бизнес, образование, професии и общуване. За актуалните проекти и приложения говориха доц. Васил Киров, доц. Мариана Тодорова, Багрян Маламин, докторант по тема за изкуствен интелект и гл. ас. д-р Стефан Марков /от Института по философия и социология на БАН/ и доц. Светла Бойчева, проф. Петя Копринкова и проф. Кирил Симов /от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН/.
Учените представиха нов проект, чиято цел е да разработи мозъчно-машинен интерфейс, който да позволи на инвалидите да проходят, моделиране на българския език с помощта на елементи на изкуствения интелект за извличане на ново познание са сред разработките на Института по информационни и комуникационни технологии на БАН. Там се провежда и уводен курс за елементите на изкуствения интелект.