ДППИ е глобено с 20500 лева заради две нарушения на закона, свързани с паметника на Боян Мага

3
1414
Паметник на Боян Мага
Паметник на Боян Мага. Снимка: ПП Възраждане

Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ /ДППИ/ ще трябва да плати две глоби на обща стойност 20500 лева заради неспазване на закона по повод паметника на Боян Мага, който беше премахнат миналата година.

Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ /ГДИОКН/ в Министерство на културата /МК/ е установила, че ДППИ е допуснала административни нарушения на разпоредбата на член 14, алинея 1, точка 13, б. „в“ и алинея 3, във връзка с член 200 д от Закона за културното наследство /ЗКН/, както и на разпоредбата на член 193, точка 3.

Първото деянието е било извършено на 10 февруари 2021 година, когато паметникът е бил поставен в Бургас на територия, стопанисвана от ДППИ. Второто е от 6 юли същата година, когато е изтекъл 5-дневен срок, а от предприятието не са представили информация на писмо с въпроси от страна на МК.

Експертите в министерството са преценили, че и двете нарушения не са маловажни, въпреки че са били извършени за първи път и монументът е бил демонтиран. В резултат на това за първото нарушение на ДППИ е била наложена санкция в размер на 20000 лева, а за второто – 500 лева.

Интересен факт е, че по време на проверката от ГДИОКН са разговаряли с директора на ТП „Пристанище“ в Бургас Ивайло Иванов, който е заявил, че в поделението няма налична документация и информация за поставянето на паметника, съответно такава не е била предоставена и на служителите на Министерството на културата. Появява се казусът допустимо ли е той да не забележи, че на терен, стопанисван от него, се поставя спорна пластика?

Всичко това, което се случва в ДППИ заради ТП „Пристанище“ в Бургас създава впечатление за недобро управление на морския клон. Припомняме, че на 14 април стана ясно, че е било образувано досъдебно производство във връзка с престъпление по чл. 308, ал. 1 от Наказателния кодекс, който гласи следното:

„Който състави неистински официален документ или преправи съдържанието на официален документ с цел да бъде използуван, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до три години.“

Към момента тече разследване от ОДМВР-Бургас и по повод него е било разпоредено на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ /ДППИ/ да представи документи, свързани с обществени поръчки, на които възложител е ТП „Пристанище Бургас“.

Предвид и наложените санкции заради паметника на Боян Мага възниква въпросът  има ли модел на порочно управление от страна на директора Ивайло Иванов?
Предстои да стане ясно дали министърът на транспорта Николай Събев ще вземе някакви мерки, какви ще са те и ще се стигне ли до освобождаването на Иванов
от поста като директор на ТП „Пристанище“ в Бургас и от Управителния съвет на ДППИ. Ще бъде ли прекъснато това управление на предприятието, което му коства хиляди левове загуба? Предстои да стане ясно.

Отделно на това източник на Искра.бг разкри, че ТП „Пристанище“ Бургас е наело външна адвокатска фирма, но не се знае за какво точно. Той предполага, че не е изключена вероятността, тя да се е заела с обжалването на наказателното постановление от страна на Министерството на културата. При положение, че фирмата е наета във връзка със санкцията от 20500 лева, възникват няколко въпроса:

  1. В ДППИ има юристи, защо е нужно да се наема външна фирма?
  2. Ако наемането на адвокатска фирма от ДППИ е за това, че юристите на предприятието не са достатъчно компетентни, за да се справят с казуса, защо тогава не бъдат освободени от работа?

Какъв беше казусът с паметника на Боян Мага?

Скулптурата беше поставена през януари 2021 година. Тя представляваше близо 4-метрова пластиката на човек с вериги и с две лица – човешко и вълче и масонски символи в основата. Боян Мага е сочен за един от създателите на богомилството. Монументът предизвика противоречиви чувства сред бургазлии и доведе до сериозни дискусии в общественото пространство, а множество организации писаха до кмета Димитър Николов, до Общинския съвет-Бургас, до Областната управа, до Сливенска митрополия, както и до директора на „Пристанище-Бургас“ с настояване да бъде премахната. Всички те предложиха на мястото й да бъде поставен друг монумент и дават като идея такъв на Коджакафалията.

В свое изявление Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Йоаникий изрази възмущението си от факта, че статуята е била поставена на публично място, без тази инициатива да е била предмет на обсъждане с обществеността.

Най-остро срещу пластиката реагираха от партия „Възраждане“. Те сравниха символите по нея като такива, които са използвани в сатанински ритуали, а скулптурата – като отблъскваща. Последваха няколко техни протеста и подписка за премахването й. От политическата сила коментираха, че мястото й е в частна галерия, а не на държавна земя.

В началото на юни 2021 година стана ясно, че Министерството на културата не е съгласувало проекта за поставяне на скулптурата и в резултат на това беше назначена проверка. Тогава беше публикувано и писмо от тогавашния областен управител на Бургас проф. д.н. Мария Нейкова до председателя на ПП „Възраждане“-Бургас Борис Аладжов, в което пишеше, че политическата сила е направила запитване до областната управа на 15 февруари дали са били спазени процедурите по поставянето на паметника. Те от своя страна са поискали становището на Министерството на културата. То обаче се е забавило с почти 3 месеца. Последвало е напомнително писмо.

Писмо от областния управител до ПП "Възраждане" Бургас
Снимка: Facebook

В крайна сметка Областната администрация е получила отговор, че проектът не е съгласуван с министерството и заради нарушенията на закона е била сезирана Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“. В резултат на последвалата проверка беше решено скулптурата да бъде премахната.

И така, през юли 2021 година скулптурата, поставена в зоната за обществен достъп на Пристанище Бургас, беше демонтирана от нейния авторГеорги Андонов.

Абониране
Известие от
guest

3 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Не съм луд
Не съм луд
2 години по-рано

Предвид,че Iskra е на Бачийски,не се очудвам от глупостите прочетени по-горе…

Не съм луд
Не съм луд
2 години по-рано

Дали мотивите му не са лични…Дали неговото протеже не беше уволнено като в.и. ген. директор на ДППИ от сегашната власт,в която участва и Бачийски….Дали мотивите му не са лични…..Вие си преценете…

Аз пък съм луд
Аз пък съм луд
2 години по-рано

А,ти ЛУД,защо така се впрягаш,да не би да защитаваш интересите на глобения директор в Бургас.И от какъв зор държавата ще бъде ощетявана за да се задоволи нечие его?