От борда на директорите на Twitter съобщиха, че са се договорили с Илон Мъск компанията да бъде продадена в сделка на стойност около 44 млрд. долара, която има потенциала да разшири бизнес империята на милиардера и да постави най-богатия човек в света начело на една от най-влиятелните социални мрежи в света.
Сделката, с която компанията ще стане частна, най-сетне е факт след напрегнати преговори. В рамките на по-малко от месец главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX беше удостоен с предложение за място в борда на директорите, а след това получи първоначален отказ на желанието си да закупи компанията. Съгласно условията на споразумението акционерите ще получат 54,20 долара в брой за всяка притежавана от тях акция на Twitter, което съответства на първоначалната оферта на Мъск и представлява 38% надценка спрямо цената на акциите в деня преди Мъск да разкрие своя дял в компанията.
„Свободата на словото е в основата на функциониращата демокрация, а Twitter е дигитален площад, където се обсъждат въпроси от жизненоважно значение за бъдещето на човечеството. Twitter има огромен потенциал и аз очаквам с нетърпение да работя с компанията и общността от потребители, за да го разгърнем.“, сподели Мъск в изявление, отправено вчера.
Сделката беше единодушно одобрена от борда на директорите на Twitter, като това се случва, след като миналата седмица Мъск разкри, че е осигурил финансиране в размер на 46,5 млрд. долара за придобиване на компанията. Това определено беше повратна точка, която накара управленският състав на Twitter да обмисли сериозно предложението на милиардера. Съветът на директорите се събра в неделя, за да обсъди подробно идеята.
Акциите на Twitter поскъпнаха с близо 6% след обявяването на сделката, като малко преди това беше налице колебание от порядъка на около 51,84 долара, което е малко по-малко от офертната цена. Предстои споразумението да бъде официално одобрено от акционерите и регулаторните органи. Във вътрешно изявление до служителите, получено от „CNN“, главният изпълнителен директор на Twitter Параг Агравал заяви, че вчера следобед се е провела среща с участието на всички служители, за да се отговори на въпроси относно промяната. По повод на това той обясни:
„Знам, че това е значителна промяна и вероятно сами може да прецените какво означава тя за вас и за бъдещето на Twitter.„
Нова и несигурна ера за Twitter
В дните след първоначалната оферта на Мъск мнозина експерти, които следяха отблизо промените, свързани с компанията, се чудеха дали Twitter ще се опита да намери друг потенциален купувач, особено след като компанията въведе мярката срещу злоупотреби, известна като „отровно хапче“, за да затрудни придобиването на компанията от Мъск без пълното одобрение на управленския състав. Старши анализаторът Анджело Зино заяви вчера, че по-сериозното обмисляне на офертата на Мъск от страна на борда на Twitter вероятно е било продиктувано от осъзнаването на факта, че алтернативна оферта може да се окаже трудна за постигане, особено след спада в цените на активите на компаниите за социални медии през последните седмици и месеци.
Засега не е ясно дали Агравал, който пое ролята на главен изпълнителен директор през ноември, ще остане на същата длъжност и в бъдеще. Неотдавна Мъск направи сравнение на Агравал с бившия съветски лидер Йосиф Сталин. Милиардерът също така сподели в писмото си, в което предложи офертата за закупуване на Twitter, че „няма доверие в ръководството„. Сделката обаче би могла да сложи край на хаоса, продължаващ почти десетилетие в Twitter като публична компания. През това време там се смениха няколко изпълнителни директори, а гигантът се опитва да стимулира активно растежа и успешно да монетизира влиятелната си потребителска база.
В изявлението си Агравал заяви, че „Twitter има цел и значение, които влияят на целия свят“, като добави, че дълбоко се гордее с работните екипи и се вдъхновява от работата, която винаги е била изключително важна.