Бившата лидерка на Мианмар Аун Сан Су Чи е осъдена по обвинения в корупция

0
35
Правосъдие
Правосъдие. Снимка: Pixabay

Съд в управлявания от военните сили Мианмар призна бившата лидерка на страната Аун Сан Су Чи за виновна по обвинения в корупция. Това е последната присъда в поредицата от тайни съдебни процеси, предава „BBC“.

Обвиняемата е под домашен арест от февруари 2021 г., когато чрез военен преврат беше свалено избраното от нея правителство. 76-годишниата Аун Сан Су Чи, която е нобелов лауреат, е обвинена в редица престъпления, включително в измама, извършена по време на изборите. Тя отрича всички обвинения, а правозащитни организации осъждат съдебните процеси като нечестни. Изслушванията при закрити врати в столицата Най Пей Тау бяха проведени без присъствието на обществеността и медиите, а на адвокатите на Су Чи е забранено да разговарят с журналисти.

Днес съдът призна бившата лидерка за виновна, че е взела подкуп в размер на 600 000 долара под формата на пари в брой и златни кюлчета от бившия лидер на Янгон, най-големия град и област в Мианмар. Осъдена е на 5 години затвор, като адвокатите заявиха пред “BBC“, че все още не са успели да се срещнат лично с нея след обявяването на присъдата.

Тази последна присъда увеличава общото ѝ наказание на 11 години затвор, тъй като преди това тя беше призната за виновна за други престъпления. През декември тя е осъдена за подстрекаване към несъгласие с армията, а през януари беше призната за виновна и за това, че е имала контрабандни радиостанции в дома си, както и че е нарушила мерки, въведени в борбата с COVID-19.

Срещу нея са повдигнати и 10 други обвинения в корупция, всяко от които носи максимална присъда от 15 години, както и обвинения в изборна измама и нарушаване на Закона за служебните тайни. Поддръжниците ѝ твърдят, че обвиненията са измислени от режима на хунтата, за да се гарантира, Су Чи, която в Мианмар продължава да бъде високо ценена като икона на демокрацията, ще бъде вкарана в затвора до живот. Ако бъде призната за виновна по всичките си обвинения, тя ще получи обща присъда в размер на повече от 190 години затвор.

Много правозащитни организации и техни представители осъдиха остро съдебното производство, като го определиха като „фарс“. От „Human Rights Watch“ го нарекоха  „съдебен цирк с тайни производства по фалшиви обвинения„. Военният режим на Мианмар отхвърли тези твърдения, като заяви, че досега Су Чи е била подложена на справедливи съдебни процеси и надлежно правораздаване.

Насилственото завземане на властта от военните сили през февруари миналата година в Мианмар, се осъществи само месеци след като партията „Национална лига за демокрация“ (НЛД), оглавена от Су Чи спечели с голяма преднина в изборната надпревара. Военните сили твърдят, че изборите са били спечелени с измама, но според независими експерти те са били до голяма степен свободни и честни.

Превратът предизвика широкомащабни демонстрации на недоволство, които накараха военните лидери в Мианмар да пристъпят към репресии срещу протестиращи, активисти и журналисти, които се борят за демокрация. По данни на Асоциацията за подпомагане на политическите затворници близо 1800 души са били убити при репресиите срещу инакомислещите. Хаосът в страната доведе до продължителни прояви на насилие. Военната хунта продължава да се сблъсква с твърда опозиция, а някои части на страната са обхванати от въоръжени конфликти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments