„Устойчив бизнес“ е първият панел, разглеждан на срещата на бизнеса в Бургас

0
81
Панел "Устойчив бизнес"
Панел „Устойчив бизнес“. Снимка: Искра.бг

Започна срещата на представители на бизнеса в Бургас и региона в Гранд-хотел и спа „Приморец“. Събитието е организирано от  „Капитал“ и „Капитал Градове“.

Първият панел, с който ще стартира събитието, е „Устойчив бизнес“. Участници в дискусионния формат са Весна Балтина, заместник-кмет Стратегическо развитие и екология, дигитализация и адаптация към промените на климата за Бургас; д-р Франк Кванте, главен изпълнителен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт АД“; д-р Кирил Величков, директор „Европейски проекти и финансови институции“- ОББ; Борислава Габровска от Европейска инвестиционна банка; Андрей Рекалов, оперативен директор на „Токи Пауър“.

Снимки: Искра.бг

Първа в дискусията се включи заместник-кметът Весна Балтина. Тя отбеляза богатото биоразнообразие в Бургас и региона, но не пропусна да спомене и предизвикателствата, пред които е изправена общината. Климатичните промени например оказват сериозно цялостно влияние върху града. Прибягвайки до конкретика и цифри, глобалното затопляне ще доведе до страшни прогнози.

Националната стратегия за изменения и адаптация показва, че в региона температурните изменения до 2050 година ще надвишат 2 градуса, а до 2080 г. – 4 градуса. Валежите до 2050 г. ще намалеят с 15%, а до 2080 година – с 40%. Това е много апокалиптична картинка и ако вземем тази за увеличение на брутния вътрешен продукт с 1,7% до 2050 г., това повишение на температурата изцяло ще изчерпи това нарастване на БВП. Регионът, както и държавата ще търпят последиците от климатичните изменения, категорична е Балтина.

Тя обясни, че се взимат конкретни мерки в краткосрочен и дългосрочен план от страна на общината. Една от тях е амбициозната цел до 2030 г. Бургас да понижи употребяваната енергия от обществените сгради с 33%, което да доведе до 21% намаление на въглеродния двуокис. До 2030 г. целта е да се намали общинския парк /автомобили и автобуси на дизелово гориво/ до 95%. Балтина подчерта, че до 2025 година трябва ВЕИ-та да се увеличат с 22%.

По темата за изискванията за устойчив бизнес, Борислава Габровска каза, че те са свързани изцяло с условията, които банката поставя и са същи за всички. Темата е нова, донякъде непозната и тази услуга, която ние предоставяме, обхваща целия цикъл на структуриране на проекта, допълни Габровска. Разработване на стратегия, план за развитие, изграждане на капацитет и т.н. 

Как се случва диалогът и достатъчна ли е информираността и връзката между бранша /хотелите/ и организаторите на различните бизнес и банкови програми, попита участник от слушателите на дискусията.

Весна Балтина отговори, че по посока енергийна ефективност работи виртуален офис за енергийно подпомагане в сайта на общината в Бургас, до края на година се очаква да има и физическо място за консултации. Целта е всяка информация за отворени грантове да бъде публикувана и разпространена, доколкото това е възможно, поясни заместник-кметът.

Изпълнява се и проект за слънчеви градове, добави Балтина. Чрез него ще бъдат заснети покривите на всички сгради в Бургас и гражданите ще може да видят възможностите за поставяне на ВЕИ-та.

Д-р Кванте препоръча страната ни да вземе пример от другите държави, например Германия, които вече са поставили хиляди панели на покривите и просто да копират методологията.

Андрей Рекалов смята, че интересът към инсталациите е наистина огромен. В голямата степен компаниите търсят партньор, който да разясни как се движат нещата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments