След изнесената информация за оръжието за Украйна, предприети са били нови спешни действия за овладяване на „Кинтекс“ ЕАД от подчинените на Корнелия Нинова, съобщиха от оръжейната компания.
Държавната консолидационна компания /ДКК/ с поредни спешни действия за смяна на ръководството на „Кинтекс“ ЕАД – входира ново искане за смяна на изпълнителния директор. Това става ясно от справка в Търговския регистър. С това свое действие ДКК отново опровергава министъра на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, като на практика дискредитира нейната публична версия за „извършен одит на „Кинтекс““. В новите мотиви за смяната на ръководството се посочва като причина „разкрита държавна тайна“, а за проверка в дружеството вече не се говори.
„След като оборих публично с документи и безспорни факти нелепото твърдение за проверка от Инспектората и конфликт на интереси, сега министър Нинова ме уволнява повторно, като чрез ДКК спекулира и представя личното ми професионално мнение, че българско оръжие стига до Украйна през посредници, като изнасяне на държавна тайна – опит да ми се запуши устата и да бъда сплашен“, коментира Александър Михайлов.
Според него е възможно всички предприети действия от ДКК да са по лично разпореждане на министър Нинова, на която се налага да отговаря на все повече неудобни медийни въпроси. Това на практика е опит с юридически хватки да се заобиколи разпореждането на българския съд, с което бе спряна смяната в ръководството на „Кинтекс“ и да се ускори кадровата промяна на изпълнителния директор.
„При първия опит за моето уволнение, след като прекратих източването на милиони от „Кинтекс“ ЕАД от чужда офшорна фирма, г-жа Корнелия Нинова нарочно и манипулативно трансформира пред медиите анонимен непроверен донос до констатации на Инспектората на Министерството. Сега изваждат нова карта – че съм изнесъл държавна тайна. Целта е само една – колкото могат по-бързо да овладеят „Кинтекс“, категоричен е Александър Михайлов.
„Призовавам да се извърши проверка в дружеството и да удостовери, че въпреки че имам достъп до класифицирана информация, никога не съм имал достъп до държавни тайни, камо ли да съм разгласявал такива. При всички мои публични изяви не съм нарушавал и търговската тайна. Никога не съм споменавал конкретни държави-клиенти, номера на търгове или договори, описание на доставяното имущество или друга чувствителна информация“, подчертава Александър Михайлов. Той задава риторичния въпрос дали и редица журналистически разследвания по темата с оръжието за Украйна са окачествени от министър Нинова като действия срещу държавата и предвижда ли да сплаши и техните редакции по същия начин.
Еволюция има и в позицията на министър Нинова, след като Александър Михайлов обяви, че я дава на съд след изнесените неверни твърдения. Преди тя твърдеше, че той е работил едновременно в „Кинтекс“ и в друга оръжейна фирма. Сега вече ДКК променят позицията си като посочват, че със свои действия изпълнителният директор е облагодетелствал компания, в която е работил в минал период. Така още веднъж показват предходно изречените неистини от ресорния министър. Що се отнася до казуса – цялата информация е предоставена в нарочен доклад до министър Нинова на 28 януари 2022 година като досега не е имало никакви последващия действия от нейна страна.
В своята позиция Михайлов категорично посочва, че нищо от изложените от ДКК мотиви за уволнението не отговаря на истината и че докато има медии, които искат да знаят цялата истина, няма да спре да говори за нея.