Българското правителство не е оставено да вземе едно елементарно решение. Това каза на среща с граждани Цончо Ганев, зам. председател на Народното събрание /НС/ от партия „Възраждане“. Той открои три основни акцента, за които управляващите трябва да имат предварителен план – повишаването на цената на горивата, на хляба и непрекъснато нарастващата инфлация.
„След кризата с газа идва тази с петрола. Достатъчно рано посочваме опасностите на правителството, но то, вместо да вземе под внимание предупрежденията, ги неглижира, нещо повече, обявява ги за невярна, противоречива или фалшива информация. В последните две години многократно видяхме, че обявените, от страна на марионетното правителство и съдружниците му американски медии за „фалшива информация“, прогнози на „Възраждане“ се сбъдват реално“, заяви Ганев.
По думите му от „Възраждане“ не разчитат на думи, а на дела. Той е категоричен, че от всичко изречено от партията стои сериозен анализ, прогнозиране, планиране и възможност за реални стъпки по преодоляването или овладяването на кризата или до нейното разрешаване. Ганев посочи:
„„Възраждане“ предупреди за това, че санкциите, които подкрепя България, ще доведат до последици за българската икономика. И до днес управляващите не отговориха: Кой ще плати тези санкции? Вече и няма нужда да отговарят, защото е видно, че ги плащаме ние – българският народ. Ясно е, че стигнахме до криза с газа, но дайте да видим от сега какво правим с петрола. Във свое интервю по една от частните национални телевизии министърът на финансите заяви, че цените на горивата няма да бъдат повишавани. Цените на горивата обаче вече надвишават 3 лева в противоречие с това твърдение.“
„Остава въпросът: Предвижда ли се в предстоящата актуализация на бюджета криза с доставките на петрол и какви мерки ще бъдат предприети, за да бъде предотвратена? Изобщо предвижда ли се актуализация на бюджета? Въпрос, който зададох на министъра на финансите, и очаквам неговия отговор“, каза депутатът.
По думите на Ганев заложената инфлация в държавния бюджет е доста по-ниска от настоящата от 12%. Според него тя продължава да нараства и ако България престане да внася петрол от Русия, това ще е „убийствено за българската икономика“. Той подчерта, че някои икономически анализатори говорят, че подобно решение ще доведе до горива на цена от 6 лева и нарастващи цени за потребителите.
„Ако България сега е суверенна държава, трябва да вземе решение сама и да не се допитва до Европейската комисия /ЕК/ за толкова елементарно решение, като това дали да търгува с трета страна“, добави Цончо Ганев.