В Очното отделение на УМБАЛ-Бургас възстановиха зрението на млада жена

0
1280
Д-р Румен Мутавчиев, очен лекар
Д-р Румен Мутавчиев, очен лекар. Снимка: УМБАЛ-Бургас

В Очното отделение на УМБАЛ-Бургас са възстановили зрението на млада жена, съобщиха от здравното заведение. 32-годишна пациентка с катаракта е потърсила помощта от очните специалисти в болницата.

„Случаят е много интересен, защото това е старческо перде, считано за заболяване предимно при възрастните. Развива се най-вече след 65-годишна възраст, защото причината е естественото стареене на лещата на окото. Тя помътнява, зрението става като през перде, оттам идва и наименованието „старческо перде“. Макар и да има случаи, в които пердето се появява на младини, това е по-скоро прецедент“, обясни началникът на Очно отделение д-р Румен Мутавчиев.

Д-р Румен Мутавчиев, очен лекар
Д-р Румен Мутавчиев, очен лекар. Снимка: УМБАЛ-Бургас

Младата пациентка е била информирана за начините, по които се премахва пердето – оперативна интервенция с ултразвук, при която естествената леща се раздробява и аспирира от окото, а на нейно място се поставя изкуствена, която трябва да върне зрението. Жената била объркана коя леща да си избере, тъй като не е могла да прецени кой от всички импланти е най-подходящ за нея.

Д-р Мутавчиев предлага съвсем нов вариант – леща на американска компания с дългогодишен световен опит – „Vivity“, която е най-новата разработка на компанията.

„Вече знаехме за световния опит с тази леща, бяхме и на няколко научни срещи с представени резултати. Тя с удължен фокус и позволява пациентът да не носи очила след операцията. Много подходяща е за шофьори, за млади и работоспособни хора. За разлика от други импланти, тя може да се постави само на едно око, докато при другите трябва да се оперират и двете очи. Но при моята пациентка нямаше нужда, защото другото й око не е увредено. Освен това, тя е шофьор“, аргументира избора си д-р Мутавчиев.

Манипулацията за премахване на перде спада към т.нар. еднодневна хирургия. Тя се извършва безкръвно, безшевно, с местна упойка, като пациентът си е вкъщи още на същия ден. В последните 20 години подходът към този тип операция претърпя огромно научно развитие.

Сега тя е строго индивидуализирана, хирургът задължително разпитва пациента какъв е начинът му на живот и какво зрение желае да получи. Това се прави заради различните видове лещи – едни осигуряват добро зрение надалеч, а за близо трябват очила, други са двуфокусни – гарантират добро зрение наблизо и надалеч.

Последното поколение леща е лещата с удължен фокус, която дава независимост от очила на средно и далечно разстояние.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments