Мерки за депутинизация на България поиска парламентарната група на “Демократична България” /ДБ/ чрез декларация, прочетена от трибуната на Народното събрание от председателя на групата Христо Иванов. В декларацията се предлагат приоритети и мерки, които да залегнат в управленската програма на правителството и в законодателната програма на управляващото мнозинство, съобщиха от пресцентъра на партията.
“Планомерното премахване на всички форми на уязвимост, проникване и влияние от страна на Кремълския режим трябва да бъде изведено като основна национална задача в рамките на една системна политика по депутинизация”, се казва в декларацията. И се добавя, че правителството прави значими усилия в тази посока, но липсва цялостен и последователен политически курс на управляващото мнозинство. От партията заявиха, че премахването на руското влияние в страната трябва да се превърне в смисъл на съществуването на управляващото мнозинство.
Сред мерките за противодействие на Русия и хибридно въздействие срещу България са проверка за лоялност на служителите в спецслужбите и повишаване капацитета им за контраразузнаване и борба с подобни атаки, пропаганда и дезинформация. Настоява се за програма за ускорено придобиване на ново въоръжение и техника за армията и за достигане и по възможност надхвърляне на 2% от БВП за отбрана най-късно през 2023 година. До края на 2022 броят на дипломатите на Русия в София трябва да е равен на този на българските в Москва.
ДБ настоява да бъде избран нов представител на държавата в „Лукойл Нефтохим Бургас“, с опция за придобиване на контрола над рафинерията, както и за осигуряване на алтернативни доставки на ядрено гориво за АЕЦ “Козлодуй”. Предвижда се подготвяне на инструментариум за замразяване и поемане на контрол върху активи на Руската федерация или други санкционирани лица.
За “Демократична България” корупцията е основен портал за проникване на руско влияние в различни аспекти на обществения живот и депутинизацията налага реформирани и ефективни органи съдебната власт, както и за превенция на корупцията. Дясната коалиция настоява за бързо реформиране на антикорупционната комисия КПКОНПИ, което е заложено и в коалиционното споразумение. И се обявява за нов цикъл от консултации за съставяне на парламентарно мнозинство за промяна в конституцията с цел реформа на Висшия съдебен съвет и прокуратурата, както и за попълването квотата на ВСС и Инспектората на ВСС.
„Демократична България“ настоява и за забрана за използване на символите на Путинския режим и руската агресия в Украйна.
ДБ ще потърси широк политически консенсус за реализацията на тези приоритети и ще започне консултации в Народното събрание /НС/ за приемане на декларация за национално обединение около тях. Коалицията обаче посочва, че няма да спекулира с ултиматуми и заплахи, че ще напусне управлението, а ясно заявява в името на какво ще го подкрепят.
Много говорене – казване на 0
Тези тотално изтрещяха хахахах