Защо Илон Мъск спира сделката с Twitter?

0
57
Илън Мъск. Снимка: Уикипедия
Илън Мъск. Снимка: Уикипедия

Илон Мъск съобщи, че сделката му за 44 милиарда долара (35 милиарда британски лири) за закупуване на Twitter е временно задържана, след като той изпрати запитване за броя на фалшивите или спам акаунти в платформата за социални медии, предава „BBC“.

Мъск обяви, че чака информация, „подкрепяща изчислението, че спам/фалшивите акаунти наистина представляват по-малко от 5% от потребителите“. След съобщението акциите на Twitter паднаха с 25% в предпазарната търговия.

Мъск говори за почистването на спам акаунти. А Twitter съобщи преди повече от две седмици, че фалшивите акаунти представляват по-малко от 5% от ежедневните активни потребители през първите три месеца на тази година. Въпреки това, компанията каза при определянето на количеството спам акаунти, „тя е приложила значителна преценка, така че нашата оценка за фалшиви или спам акаунти може да не представлява точно действителния брой на такива акаунти“. В съобщението се казва:

„Реалният брой на фалшивите или спам акаунти може да бъде по-висок, отколкото сме изчислили. Ние непрекъснато се стремим да подобряваме способността си да оценяваме общия брой акаунти за спам.“

Мъск, който е най-богатият човек в света според списание Forbes, сега проучва тази цифра. Съгласно условията на сделката, ако Twitter или Мъск напуснат преговорите, те трябва да платят на другата страна такса за прекратяване от 1 милиард долара.

Twitter отдавна има проблем с автоматизираните, фалшиви акаунти, използвани за безмилостно публикуване на съдържание. Мъск призова за „побеждаване на спам ботовете“ в Twitter, както и за няколко други промени, включително връщането на някои забранени акаунти като този на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.

Дан Айвс, технически анализатор в инвестиционната фирма Wedbush Securities, коментира, че туитът на Мъск „ще превърне това цирково шоу в Twitter в шоу на ужасите от петък 13-и“. Той изтъкна, че Уолстрийт сега „ще гледа на тази сделка като 1) вероятно да се разпадне, 2) Мъск да преговаря за по-ниска цена на сделката, или 3) Мъск просто да се оттегли от сделката с такса за разпадане от 1 милиард долара“.

Айвс смята още, че ако Мъск все пак реши да продължи със сделката, „вероятно има вариант за предоговаряне“.

Той добави, че мнозина биха гледали на него да подчертава броя на спам акаунтите „като начин да се излезе от тази сделка на силно променящ се пазар“.

„Природата на Мъск да създава толкова много несигурност в туит (а не в документ) е много тревожна за нас… и сега изпраща цялата тази сделка в цирково шоу с много въпроси и без конкретни отговори относно пътя на тази сделка и дали тя върви напред.“

Последният ход на шефа на Tesla идва след съобщение, че двама ръководители на Twitter напускат компанията за социални медии. Кайвон Бейкпур, който ръководеше потребителското подразделение на Twitter, и Брус Фалк, който наблюдаваше приходите, коментираха случващото се. В четвъртък и двамата написаха в Twitter, че напускането не е тяхно решение. От тази седмица фирмата също така заяви, че е поставила на пауза по-голямата част за наемане на служители, с изключение на „критични за бизнеса роли“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments