Световните цени на пшеницата скочиха след забрана за износ от Индия

0
49
Поле, пшеница
Пшеница. Снимка: Pixabay

Цената на пшеницата се повиши на международните пазари, след като Индия забрани износа на основната зърнена култура. Индексът се увеличи с 5,9% в Чикаго, което е най-високата стойност от 2 месеца насам. Забраната за износ беше обявена, след като горещата вълна засегна реколтата от пшеница в Индия и доведе до рекордно високи стойности на вътрешния пазар, предава „BBC“.

Тази година цените на пшеницата на световните пазари се повишиха с около 60%, което доведе до ръст на цените на всички пшенични продукти – от хляба до юфката.

Индийското правителство заяви, че все пак ще разреши износа, подкрепен от вече издадени акредитиви, и за страни, при които има недостиг от основни хранителни продукти, за да посрещнат нуждите си, доколкото е възможно. Правителствени служители също така обявиха, че забраната не е постоянна и може да бъде преразгледана. Решението обаче беше разкритикувано от министрите на земеделието на страните от Групата на седемте (Г-7), които проведоха среща на високо равнище в Германия. Както е известно, Г-7 е организация на седемте най-развити икономики в света, които доминират в световната търговия и международната финансова система. Това са Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и Съединените щати.

Макар че Индия е вторият по големина производител на пшеница в света, досега тя не е била крупен износител, тъй като по-голямата част от реколтата ѝ се продаваше основно на вътрешния пазар. След руската инвазия обаче износът на пшеница от Украйна рязко спада. Предвид сушите и наводненията, които застрашават реколтата в други големи държави производители, търговците на суровини очакваха доставките от Индия да компенсират част от недостига. Преди въвеждането на забраната Индия също имаше намерение да достави рекордните 10 милиона тона пшеница в рамките на тази година.

Световните цени на хранителните продукти са достигнали нов рекорден връх през март, след като войната в Украйна предизвика „гигантски скок„, според данни на Организацията на обединените нации (ООН). Това се случи в момент, когато конфликтът прекъсна доставките, идващи от най-големия износител на слънчогледово олио в света – Украйна, което означава, че разходите за алтернативни продукти също нарастват. Страната е и основен производител на зърнени култури като царевица и пшеница, чиито цени също рязко се повишиха. ООН съобщи още, че цените на храните в световен мащаб леко са се понижили през април, но остават с почти 30% по-високи от същия период на миналата година.

Повишаването на цените на хранителните продукти, както и скокът в цената на енергията, водят до ръст на инфлацията в целия свят. Това принуди големите централни банки, включително Федералния резерв на САЩ и Английската централна банка, да повишат лихвените си проценти в опит да овладеят шока от нарастващите цени. Този ход от своя страна породи опасения, че по-високата цена на заемите може да засегне световния икономически растеж, като някои високопоставени експерти предупредиха за рецесия.

Вчера Лойд Бланкфейн, старши председател на инвестиционния банков гигант на Уолстрийт Goldman Sachs, заяви, че съществува много висок риск от рецесия в САЩ, най-голямата икономика в света. Коментарите му в ефира на предаването „Face the Nation“ по „CBS“ бяха направени в същия ден, в който икономистите на Goldman Sachs изказаха тревожните си прогнози за икономическия растеж в САЩ за тази и следващата година.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments