Байдън е на посещение в Азия: Как 5 военни точки ще рефлектират върху визитата?

0
25
Президент Джо Байдън
Президент Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Президентът на Съединените щати Джо Байдън пристига в Азия тази седмица, като предстои да посети Южна Корея и Япония, където регионът е изправен пред най-нестабилната среда за сигурността от десетилетия, пише „CNN“.

Горещи точки, сред които Тайван, Северна Корея, Южнокитайско море, индийско-китайската граница и Курилските острови, вече се усещат засегнати заради положението в Украйна, след като войната на Русия ускорява опасенията за регионалната сигурност – като същевременно предоставя уроци, които основните играчи в Азия оценяват ежедневно.

Ето един поглед към тези ключови места и военният пейзаж, пред който е изправен Байдън във всяко от тях, пише медията.

Тайван

Остров Тайван се намира на по-малко от 110 мили (177 километра) от бреговете на Китай. Повече от 70 години двете страни се управляват поотделно, но това не попречи на управляващата комунистическа партия в Китай да претендира за острова като свой – въпреки че никога не го е контролирала.

Това накара други тихоокеански сили, особено Япония, да бъдат предпазливи.

Японски служители посочиха, че 90% от енергийните нужди на страната им се внасят през водата около Тайван, обвързвайки икономическата стабилност на Япония с автономията на Тайван.

Съединените щати също се ангажират да осигурят самозащита на Тайван, но не и да защитават страната с американски войски.

Тук идват поуките от Украйна, както за САЩ и техните съюзници, така и за Китай.

„Просто казано, за американските лидери ще бъде изключително трудно да убедят Китай, че са готови да рискуват война срещу Тайван, която може да се превърне в ядрена“, пише тази седмица в документ за мозъчния тръст „Приоритети в отбраната“ Питър Харис, доцент по политически науки в Щатския университет в Колорадо. Той уточнява:

„Това е особено вярно в светлината на недвусмисления отказ на президента Байдън да изпрати американски войски в Украйна поради надвисналата заплаха от ядрена война с Русия.“

„Но“, твърди Харис, „съюзниците от НАТО и голяма част от останалия свят са застанали с Украйна чрез санкции срещу Русия и оръжия за Украйна“. Това би могло да накара Китай да бъде предпазлив от всякакви действия по отношение на Тайван от страх какви действия могат да предприемат нациите в региона срещу Пекин. Харис пише още:

„Китай не трябва да се съмнява, че Япония, Австралия, Южна Корея, Филипините и други ще бъдат принудени да преосмислят своите стратегии за национална сигурност в сянката на една разширена и агресивна китайска държава.“

И това ще бъде част от мисията на Байдън през следващата седмица – да обедини региона около Тайван като възпиращ фактор за всяка китайска войнственост. 

Северна Корея

Режимът на Ким Чен Ун проведе рекорден брой ракетни изпитания тази година и има индикации, че може да се готви да изпробва ядрено оръжие за първи път от 2017 г.

Ракетните тестове идват, след като преговорите между Северна Корея и САЩ за ядрената програма на Пхенян спряха след неуспешни срещи на върха между Ким и бившия президент на САЩ Доналд Тръмп. Лейф-Ерик Ийсли, професор в Университета в Сеул споделя:

„Някои наблюдатели предполагат, че Северна Корея засилва тестовете, за да привлече вниманието на Вашингтон и да поднови диалога. Има повече доказателства, че Пхенян е фокусиран върху подобряването на военните способности за възпиране, заплаха и изнудване на други страни.“

Това беше страница в руската книга преди тя в крайна сметка да нахлуе в Украйна и дава урок за Корейския полуостров, подчерта Ийсли. Ето как обобщи ситуацията той:

„Агресията на Русия показва, че цената на войната почти винаги е по-висока от цената на мира, не само поради разбитите животи и изразходваните ресурси, но и защото лидерите са склонни да надценяват способността си за постигане на военни и политически цели, докато подценяват дългосрочните. непредвидени последици.“

Според Ийзли Байдън може да намали заплахата от Северна Корея, като играе на силата на партньорствата на Америка в Тихия океан. Ето как:

„Ефективните и правдоподобни опции за Сеул и Вашингтон за засилване на възпирането включват възстановяване на комбинирани полеви учения, по-добро координиране на обществените поръчки за отбрана и регулиране на тристранното сътрудничество в областта на сигурността с Токио.“

Курилските острови

Курилските острови, наричани от Русия Южни Курили и Северните територии от Япония, са завзети от съветските сили след капитулацията на Япония на съюзниците през 1945 г.

Полученото разногласие относно това кой има законна собственост върху островите влоши отношенията между двете страни, допринасяйки за продължаващия им провал да подпишат мирен договор от Втората световна война. Но руската инвазия в Украйна повиши напрежението между Токио и Москва до едни от най-високите им нива след Втората световна война. Това е така, защото Япония с пълно гърло осъжда инвазията – до голяма степен следва западната линия срещу Русия, включително експулсиране на руски дипломати, налагане на санкции на Москва и дори даряване на доставки на украинските военни.

Това идва, след като Русия подобри военния си профил в Западния Тихи океан, включително като изпробва ракети във водите между Япония и Русия и се присъедини към китайския флот за учение, заобикалящо голяма част от Япония. Робърт Уорд, председател на Япония в Международния институт за изследвания на сигурността коментира случващото се така:

„Като се има предвид всичко това, възприемането на заплахата от Япония на северния ѝ фланг се е променило значително.“

А нарастващото напрежение на север създаде това, което Уорд нарича „рискова дъга“ за Япония на запад, от Курилите на север, на юг до севернокорейската ракетна заплаха и по-нататък на юг до Китай, около Тайван и около Сенкаку /Острови Дяоюй, претендирани както от Пекин, така и от Токио като суверенна територия.

Това е притеснение за Байдън, защото чрез договор за взаимна отбрана САЩ се ангажират да защитават всяка част от японска суверенна територия. Най-малкото колебание в тези области по отношение на нейния съюзник номер 1 би породило притеснения относно ангажиментите на САЩ другаде по света, включително към съюзниците от НАТО, които все още се тревожат какъв може да бъде следващият ход на Русия в Европа.

Южнокитайско море

Претенцията на Китай към почти цялото Южнокитайско море с площ от 1,3 милиона квадратни мили е непрекъснат източник на напрежение между Вашингтон и Пекин през последните години. Но войната в Украйна, заедно с нарастващото напрежение около Тайван, Северна Корея и Курилските острови, намали малко термостата в Южнокитайско море.

Колин Ко, научен сътрудник в Школата за международни изследвания S. Rajaratnam в Сингапур, отбелязва, че през 2022 г. ВМС на САЩ изглежда са ограничили своите операции за свобода на навигация (FONOPS), при които американски военни кораби плават близо до окупираните от Китай оспорвани острови – само с една такава операция през януари. Кох изтъкна следното:

„Изглежда, че администрацията на Байдън може да е избрала да премине от предишния милитаризиран фокус върху (Южнокитайско море) подход към подход, който се основава повече на геоикономиката.“

Той отбелязва, че неотдавнашната среща в Белия дом с лидерите на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия е донесла по-скоро икономически ангажименти, ангажименти за развитие и здравеопазване, отколкото военни. Всъщност най-близкото до инициатива за сигурност беше изпращането на катер на бреговата охрана на САЩ и екип за обучение в региона, обобщи Кох.

Военните битки на Русия в Украйна обаче са били поучителни и за Китай, смята Кох.

Русия не е получила въздушно превъзходство над Украйна и това според Кох означава, че Пекин лесно може да се сблъска с подобен проблем, опитвайки се да защити милитаризирани острови от веригата Спратли в южното Южнокитайско море. Той подчерта:

„Линията на комуникация – въздушна и морска – от крайбрежните центрове по южния континент на Китай и тези постове би била твърде дълга и уязвима за забрана, освен ако не успеят да осигурят въздушно и морско господство.“

И още:

„Дори ако китайците могат да получат първоначалното предимство, като завземат някои характеристики в (Южнокитайско море), държането им сигурно в дългосрочен план става несигурно.“

Индия-Китай

Продължилото с десетилетия противопоставяне по линията на реалния контрол (LAC), недобре дефинираната граница между Индия и Китай в Хималаите, може да е най-сложният от военните проблеми, пред които е изправен Байдън по време на пътуването си до Азия.

Кървав сблъсък между индийски и китайски войски в LAC през 2020 г. изтласка Индия, която отдавна има Русия като основен доставчик на оръжия, по-близо до Съединените щати. Освен това Индия се присъедини към САЩ, Япония и Австралия в Quad, неформална група от държави, която мнозина смятат за усилие за отблъскване на влиянието на Китай в Индо-Тихоокеанския регион. Но исторически тесните връзки на Ню Делхи с Москва и необходимостта да се запази непокътнат вносът на петрол и газ от Русия – както и военните вериги за доставки – доведоха до това, че Индия не спира да налага санкции срещу Русия, нещо, което другите членове на Quad са държали да бъде на преден план.

Харш В. Пант, професор в Kings College London и директор на Observer Research Foundation в Ню Делхи, отбелязва два фактора от Украйна, които вероятно ще накарат Индия да се наклони към Съединените щати. Първо, разузнаването, наблюдението и разузнаването, предоставени от Вашингтон и неговите съюзници, помогнаха на Украйна да спре и сега да отблъсне Русия на бойното поле. Индия има подобно разбиране със САЩ за наблюдение и разбиране на китайските военни способности и случилото се в Украйна ще тласне тези усилия напред, казва Пант.

И второ, ролята на Русия като доставчик на около половината от военното оръжие на Индия е под въпрос. Пант смята:

„Индия ще трябва да разгледа много внимателно източниците на своя хардуер.“

И затова задава следния логичен въпрос:

„Ако Русия е толкова въвлечена в собствените си войни, откъде ще дойдат поддръжката и резервните части (за Индия)?“

Вашингтон и неговите съюзници са по-вероятният доставчик както на самите оръжия, така и на подпомагане на трансфера на технологии за Индия за производство на собствено модерно въоръжение, разсъждава Пант. И това би било вероятен път за постигане на споразумение от срещата на лидерите на Quad в Токио следващата седмица.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments