Против текст в годишен доклад на Европейския парламент /ЕП/ са гласували българските евродепутати. Причината е, че той не е изгоден за родната позиция за Република Северна Македония /РСМ/. Въпреки това обаче той е получил голяма подкрепа. Накратко документът призовава за спешно стартиране на преговори с РСМ и Албания за тяхното включване към Европейския съюз /ЕС/. Темата коментира евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов.
Текстът, казващ, че двустранните спорове би следвало да бъдат решавани „отделно от интеграционния процес“, е крайно неизгоден за страната ни, допълни Витанов.
Той обясни, че досега винаги сме успявали да неутрализираме подобни искания – понякога чрез общи усилия, друг път с индивидуални разговори. Следователно „това е още една форма на натиск“.
Такъв, смята евродепутатът, сам по себе си е контрапродуктивен. При налагането му обществото у нас ще остане с впечатление, че е било притиснато и то ще доведе след себе си до още антиевропейски настроения.
Според Витанов случващото се има връзка с военните действия в Украйна. Въпросът за членството на РСМ в контекста на перспективата Киев да бъде приет пръв, предвид, че държави от Западни Балкани чакат вече 15 години, не е особено положителен. Страните могат да попитат дали е нужно и те да станат обект на бомбардировки, за да ги допуснат в ЕС.
Петър Витанов допуска, че ако премиерът реши да направи отстъпление в позицията на България, решението му няма да бъде подкрепено от парламента и ще доведе до неговото падане. Изострените отношения и от двете страни на границата са в плюс на това нагласите да останат изострени.
Във връзка с газовата криза, евродепутатът допуска, че българската позиция не е толкова икономическа, колкото политическа и идеологическа. Пример за обратното поведение е Гърция, която е приела предложението от страна на Москва за плащане в рубли. Като цялото другите държави съхраняват договорите си и няма спиране на синьото гориво. Само нашата страна предприе този подход без да има подготвен резервен план „Б“.