Българското общество е разделено по важни за страната събития, но езикът остава един от белезите за идентичност и един от обединяващите ни маркери. Това коментира преподавателят в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и езиковед доцент Владислав Миланов за „БНР“. Той подчерта, че това е един от стожерите на държавността и че без обич към езика сме обречени.
Експертът смята, че учителите, които преподават български език и литература, имат мисия да въведат българчетата в силата на езика и да ги запознаят с богатствата му. Той коментира и новата методика за атестиране на преподавателите и повишените минимални изисквания за академично израстване така:
„Сигурен съм, че всеки от нас ще покрие тези наукометрични показатели, въпреки че те не са критерии и не могат да бъдат равнопоставени към всички профили, към всички специалности. Заради това и колегията, и нашето общо събрание реагира толкова остро и толкова професионално.“
Доцент Миланов добави, че според голяма част от колегите му тази „наукометрия не е приложима“, най-вече в хуманитарните профили. Той покани просветния министър да посети лекции в университета. Според него всичко е „направено неособено убедително“ и не е било премислено спрямо „широкия профил на учения“.
Преподавателят предупреди по повод изискването за публикации в международни академични платформи, че има риск да изгубим отношението към националния език и литература, които се представят в изследванията им в българските списания.