40% от газа, с който се снабдява Европа, идва от Русия. Повече от ясно е, че той трудно може да бъде заменен скоро време. Няма ембарго за руското синьо гориво, следователно то не влиза в санкциите на ЕС. Темата коментира пред „bTV“ Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.
По негови думи всяка страна трябва да намери начин да прави така разплащанията си, че продавачът да може да използва парите си.
Финансовият министър Асен Василев вчера отправи призив към Европейската комисия с искане да бъде разяснено дали разплащането за газови доставки е в резултат на индивидуалните отношения, които „Газпром“ има към различните държави, или на санкциите от страна на компании в някои държави членки.
Василев бе реторичен и попита как е възможно да вземем газ без да може доставчикът да си прибере печалбата. Ние искаме едва ли не „хем да вземем газ, хем да не ни вземат парите“, допълни председателят на Асоциацията на индустриалния капитал.
Според него причината Русия да настоява плащанията да са в рубли, е, че иска да си получи финансите на място, където те не могат да бъдат блокирани. Това е и причината плащанията да не са в долари, защото в противен случай „те са всъщност в кореспондентски сметки в американски банки и могат да бъдат блокирани“.
Кирил Темелков, заместник председател на Българската газова асоциация, е на мнение, че няма как със сигурност да знаем отделните страни по какви методи плащат. Имаме например Гърция от една страна, която твърди, че е дала евро, а от друга Русия – която заявява, че е получила рубли.
Васил Велев заключи, че целта на България е да получи газ на възможно най-изгодна цена и произходът на горивото е без значение. Редно е да обърнем внимание на факта дали тя е по-ниска, когато купуваме директно от източника, или когато минава през посредник.