Продължава тенденцията украинските граждани да напускат пределите на България. След 31 май голяма част от бежанците ще бъдат пренасочени към Северозападен, Южен и Централен район на страната. Част от тях, настанени по Черноморието, обаче предпочитат да останат в хотела, който пребивават.
От Искра.бг се свързахме с зам.-областния управител на Варна Александър Николов, който разясни казуса:
„Варненска и Бургаска област са най-натоварените като бройка настанени бежанци от конфликта в Украйна. Двете области имат сходни проблеми, които са несъпоставими с проблемите за настаняването с останалите области в страната. Това сходство е на база числа и на база факта, че тези лица получили статут на времена закрила, са настанени в част от курортните комплекси. Това се касая за една хуманитарна дейност. Опитваме се да не забравяме, че става въпрос за човешки съдби, макар че работим с финанси и с числа, а преместването на 20-30 хил. души не е лека задача.„
„В ситуация сме, в която за всеки един от тези хора ще има релокация и тя ще бъде на база от решението на Ситуационния щаб. Областните управи ще бъдем в ситуация, в която ще трябва да убедят тези хора, по пътя на доброволното, да направят така, че те да напуснат хотела, в който са били настанени. На база осигурения транспорт и логистика от Областните управи и Министерството на транспорта да се придвижат до нова локация в рамките на града или до жп гарата, откъдето ще бъдат транспортирани до следващо местонахождение – вътрешността на страната“, посочи Николов.
Зам.-областният на Варна е категоричен, че ще има релокация, но все още тя е в аналитичната си част, от която следва да се установят числата, местата и съответно хората, които ще пътуват. Той коментира и отношението на хотелиерския бранш към украинските бежанци:
„Хотелиерите във Варненска област нямат единно представителство и не са взели общо решение по отношение на бежанците. Бизнесът, който съдействаше на държавата по настаняването, има различни хипотези. Част от бранша нямат нищо против програмата да продължи, ако бъде осигурено финансиране, дори и на по-малка стойност, т.е. има хора, които намериха идеята за работеща. Има обаче и такива, които с оглед започването на летния сезона, имат предварителни резервации и искат да си освободят хотелите, за да могат да минат към обичайната си дейност.“
Николов подчерта, че сред украинските бежанци има хора, които искат да започнат работа у нас. Българските работодатели също са изявили желание да ги наемат. По думите му на този етап обаче все още няма изградена програма за интеграцията им в пазара на труда и в системата на образованието. Той уточни, че голяма част пристигналите мигранти в България са майки с малки деца и допълни:
„Работи се в няколко направления – децата да бъдат приспособени към детски градини и училища, а родителите да започнат работа. Това е процес, който за да бъде реализиран успешно, трябва да има подходяща стратегия, идваща от Ситуационния щаб и Министерски съвет /МС/. Делегират се големи отговорности на Областните управи, но случаят не е регионален, а е национален.„
Александър Николов разчита, че двете морски области ще станат част от една голяма национална стратегия.