Правителството прие оперативен план за въвеждане на еврото у нас, заяви на брифинг финансовият министър Асен Василев. По думите му този план е публичен от юли 2021 година.
За защита на потребителите е предвидено 3 месеца преди въвеждането на еврото и 9 месеца след това цените да се публикуват и в лева, и в евро, за да не може недобросъвестни търговци да се възползват от превалутирането за повишаване на цените.
„Курсът е фиксиран. Той е текущият курс, на който ще стане приемането на еврото. Има редица технически дейности, които банките, платежните системи и държавните институции трябва да извършат, за да са готови да работят в евро, а не в лева“, уточни министърът.
Специално за търговците е предвидено да имат двойна каса в лева и в евро в рамките на един месец, за да не се натоварват с това да има двойна каса по-дълго време и да трябва да държат големи наличности от двете валути.
Финансовият министър разясни, че оперативният план дава ясни срокове и задачи на банките и институциите как точно да се въведе еврото, как да става превалутирането, как да става обръщането на депозити и заеми, така че да можем на 1 януари 2024 година да имаме техническа възможност за приемане му. Асен Василев допълни:
„Това е техническа първа стъпка. Предстоят редица законодателни промени, които са необходими, в това число и промяна в Закона за БНБ, така че оттук нататък вече в парламента този процес ще продължи. Ще продължат и голяма част от широките обществени дискусии по време на процеса по присъединяване на България към еврозоната.“