ГЕРБ и ДПС се открояват като партии, които са склонни да не гласуват в парламента. Това сочат данни на платформата „Стража“, която се занимава с подробни анализи на представянето на политиците и гласуванията в Народното събрание.
Справката показва, че е имало 1337 гласувания от началото на това Народно събрание. Най-пасивен в тях е бил депутатът Делян Пеевски от ДПС, който е дал своя вот само 66 пъти. Интересно е обаче по кои теми е бил активен той. Това са гласуванията за кабинет, за управител на БНБ и декларацията срещу Руската федерация.
Най-активна от всички в гласуванията е Юлия Иванова от „Продължаваме промяната“ /ПП/, която е изявила своята позиция по абсолютно всички теми до момента.
Най-често опцията „въздържал се“ е била предпочетена от 5 народни представители от „Демократична България“ /ДБ/, като първите места заемат Христо Иванов и ген. Атанас Атанасов.
Гласувания против логиката на парламентарната група, към която принадлежат, са направили Росица Кирова от ГЕРБ и Мустафа Карадайъ от ДПС. В 7 на 100 от случаите Кирова не е последвала волята на своята партия.
Любопитни са данните от статистиката, които отчитат корелацията в гласуванията между отделните политически сили. Пример за това е въпросът за управител на БНБ. При тази тема се забелязва, че „Има такъв народ“ /ИТН/ има доста ниска корелация със своите коалиционни партньори, но висока с „Възраждане“ и ДПС.
Безспорно цифрите сочат, че въпросът за Българската народна банка е от изключително значение за Делян Пеевски и ДПС и по-конкретно – желанието управител да бъде Каримански.
„Това е най-яркият момент, в който ИТН се цепи от коалицията“, каза Благослав Михайлов от „Стража“.