Над 800 души в САЩ са обвинени в участие в щурма на 6 януари, извършен срещу сградата на Капитолия, при който пострадаха полицаи, а депутатите бяха принудени да се скрият, а федералните власти продължават да извършват нови арести всяка седмица. Обвиненията срещу членовете на разгневената тълпа в подкрепа на Тръмп варират от дребни нарушения за тези, които само са влезли без позволение в сградата на Капитолия, до обвинения в подстрекателство и заговор за крайно десни екстремисти, пише „Асошиейтед прес“.
Това е най-мащабното съдебно преследване в историята на Министерството на правосъдието на САЩ, като главният прокурор Мерик Гарланд обеща да подведе под отговорност всички извършители на престъпления на 6 януари, независимо с каква тежест са те. Междувременно комисията на Камарата на представителите на САЩ, разследваща нападението, обяви, че се подготвя да проведе серия от публични изслушвания, за да представи своите заключения.
На кого са повдигнати обвинения?
Във връзка с щурма от 6 януари властите са арестували граждани в почти всички 50 щата. Сред тях има бивши полицейски служители и ветерани от армията на САЩ, петкратен олимпийски медалист по плуване и син на нюйоркски съдия.
Стотици хора, които са присъствали по време на бунта, но не са участвали във вандалски прояви или насилие, са обвинени единствено в леки престъпления като нарушаване на обществения ред, за които се предвижда до шест месеца лишаване от свобода. Над 250 души са обвинени в нападение или възпрепятстване на работата на правоприлагащите органи, които са се опитвали да защитят района на Капитолия. Над 85 души сред тях са обвинени в използване на смъртоносно оръжие или причиняване на тежка телесна повреда на служители на реда. Други са обвинени в посегателства срещу представители на медиите или в унищожаване на медийно оборудване.
Най-сериозните дела са заведени срещу членове на две крайно десни екстремистки групи – групите „Oath Keepers“ и „Proud Boys“. Ръководителите на двете групи са арестувани и остават лишени от свобода, докато очакват по-късно тази година да бъдат съдени за подстрекателство към подривна дейност, като в обвинението се твърди, че става дума за заговор за насилствено противопоставяне на законното предаване на президентската власт. Рядко прилаганото обвинение от епохата на Гражданската война предвижда до 20 години затвор.
Кой е осъден?
До момента над 300 души са се признали за виновни за участието си в множество престъпления, включително заговор и нападение. Сред тях са трима членове на групата „Oath Keepers“, които са признали за участието си в подстрекателски заговор и са се съгласили да сътрудничат на разследващите. Те имат право да свидетелстват срещу други екстремисти по време на съдебния процес.
Досега са проведени седем съдебни процеса във федералния съд на окръг Колумбия. Първите пет съдебни заседатели осъждат обвиняемите за щурма по всички обвинения. Сред осъдените е Томас Уебстър, ветеран от нюйоркската полиция, който по време на бунта е нападнал полицай. Уебстър твърди, че се сбил с полицая, за да се защити.
Съдебните заседатели отхвърлиха и защитата на мъж от Охайо, който твърди, че само е „изпълнявал президентски заповеди“ от бившия президент Доналд Тръмп, когато е щурмувал Капитолия. Дъстин Байрън Томпсън е осъден за възпрепятстване на работата на Конгреса, а именно удостоверяване на изборния вот, както и други обвинения.
Съдия се е произнесъл по две други дела, проведени без съдебни заседатели, като решението му оправдава един от обвиняемите и частично оправдава друг. Окръжният съдия Тревър Макфадън, назначен от Тръмп, осъди комисаря на окръг Отеро, Ню Мексико, Куи Грифин за незаконно влизане на територията на Капитолия, но го оправда по обвинението за нарушаване на обществения ред. По другото дело Макфадън призна Матю Мартин от Ню Мексико за невинен по обвиненията, че е влязъл незаконно в сградата на Капитолия и е нарушил обществения ред, като заяви, че Мартин е имал основание да смята, че полицаите, които са били по-малко на брой, са позволили на него и на други лица да влязат през вратите на Ротондата.
Какво следва?
Очаква се двете най-значими съдебни дела, а именно тези с участието на членове на групите „Oath Keepers“ и „Proud Boys“, да се проведат през лятото и есента на тази година. Хенри Енрике Тарио, който някога е бил главен лидер на „Proud Boys“ и още четирима души, свързани с групата, бяха обвинени вчера в заговор за подстрекателство към подривна дейност, след като преди това им бяха повдигнати други обвинения за заговор. Планирано е делото срещу тях да започне на 9 август.
Съдебният процес срещу лидера на „Oath Keepers“ Стюарт Роудс и още четирима членове и сътрудници на групата е насрочен за 26 септември. Прокурорите твърдят, че екстремистката организация в продължение на седмици е планирала да се опита да отмени резултатите от изборите, като членовете са се подготвяли за нападението, закупувайки си оръжия и изготвяйки подробни планове за действие.