Какво трябва да знаете, ако за пръв път отивате на шопинг екскурзия в Одрин?

1
12198
Одрин/Едирне
Одрин/Едирне. Снимка: Фейсбук

Шопинг екскурзията в съседна Турция става все по-примамлива за българите. Малко са онези, които все още не са посещавали Одрин с цел да напазаруват за вкъщи. Поради изгодния курс на лирата спрямо лева, хората пълнят количките с всичко, от което имат нужда за бита – хранителни стоки, дрехи, домакинска посуда, лекарства, материали за строителство, мебели и какво ли още не.

Цените в южната ни съседка са в пъти по-ниски и пазаруването е много по-изгодно, въпреки немалкия разход за гориво дотам. Какво е нужно, за да се организира един такъв ден, ще се опитаме да ви отговорим в следващите редове, за да сте подготвени и да останете максимално доволни от цялото преживяване.

Документи и минаване през граница

Най-важното условие е документите ви да са изрядни. Валидният паспорт ще е първото нещо, което ще ви поискат на граница. Трябва да се подготвят и документи на колата – необходим е малкият талон на автомобила и „Зелена“-та карта, без която е невъзможно да се напусне страната. Добре е да проверите валидността на вашата застраховка „Гражданска отговорност“ и в случай на пътен инцидент да се свържете със застрахователите си в България. 

Зелена карта
Зелена карта. Снимка: Искра.бг

Друго, което е хубаво да се предвиди от пътуващите, е кога има пазари. Обикновено те са в дните вторник, сряда, петък и събота, като петъчният е най-големият. Когато има пазари, трафикът на границата е по-голям и преминаването става доста по-бавно. През останалите дни е малко вероятно да ви се наложи да чакате. Във времето, когато служителите на границата си предават смяната, трябва да предвидите около 30-40 минути допълнително забавяне.

След като преминете през първите два пункта от българска страна за проверка на паспорти и „Зелена карта“, идва ред на така наречения „гьол“, който в посока Турция струва 60 лири или 7,20 лева, а в посока България – 5 лева. Той представлява – дезинфекция на МПС-то.

Тук е важно да кажем, че ако се пътува с чужда кола, водачът трябва да предостави нотариално заверено пълномощно, че има право да напуска границата. Подобно разрешително се изисква и при преминаването на границата с дете, в случай, че с него е само единият от родителите.

ГКПП "Капитан Андреево"
ГКПП „Капитан Андреево“. Снимка: Искра.бг

Редно е да отбележим, че през митницата (и в двете посоки) не могат да се прекарват храни от растителен или животински произход. Ако са закупени за лична употреба – по 1-2 бройки, граничарите не правят проблем, но по принцип е забранено да се случва.

Разходите за гориво

Много българи предпочитат споделеното пътуване – по двойки, с приятели или с роднини, за да си разделят горивото, в зависимост от коя точка на страната тръгват. Онлайн могат да се проверяват актуалните цени на горивата в цял свят. В страницата реално излизат само 2 бензиностанции в Турция. Естествено, те са много повече, но сумите, които ще платите на всяка, са почти еднакви.

Цената за гориво към момента вече е с около 80 стотинки по-надолу от тази у нас. Това е и причината често хората да си предвидят колко точно нафта или бензин ще изгорят до Одрин, за да могат после там да си напълнят резервоара до горе. Само от това се спестяват около 40-50 лева и се избиват парите за пътни.

Мол "Ераста"
Мол „Ераста“. Снимка: Фейсбук

Пазаруване

В Одрин има 2 мола. Единият, „Ераста мол“, е закрит и изглежда точно като моловете у нас. Другият – „Марги аутлет“ – представлява открита търговска улица. Откритият мол се намира в непосредствена близост до центъра, където се провежда „Петък пазара“ – най-големият за града. Пазаруването на хранителни стоки се случва най-често в четири големи вериги – „Мигрос“, „Бим“, „101“, „Кипа“ и „Ердоган“.

Масово избиран за пазаруване „Мигрос“. В интернет сайта на магазина има брошури, а на място се издават и карти за намаления, с които може да си напълните кошницата на преференциални цени. Плюс е, че още преди тръгването бихте могли да си изготвите списък, за да си спестите излишно разпиляване на пари и време. Неудобството е, че интернет страницата е на турски и ако не познавате езика, трябва да ползвате преводач.

Супермаркет "Мигрос"
Супермаркет „Мигрос“. Снимка: Цветан Начев, Фейсбук

В самия мол има изключително много вериги за дрехи, които се срещат и в България. Цените, макар и понякога с по-малка разлика, отново са по-изгодни от предлаганите у нас. Единствено в онези магазини, които предлагат дрехи от по-висок клас, разликата в сумите не е толкова голяма.

Има също така магазини за стоки за бита, при които разминаването в цената спрямо България понякога идва между 10-15 лева за един и същ артикул.

Марги Аутлет
Марги Аутлет. Снимка: Цветан Начев, Фейсбук

В „Марги аутлет“, се предлагат почти същите магазини, както и в другия. Преимущество на този аутлет е, че се намира близо до „Синия пазар“, буквално са едно срещу друго и не губите време в път.

„Синият пазар“, който е отворен всяка сряда и събота е изключително автентичен за Турция. На него се правят т.нар. битак намаления, където по метода „комшо-комшо“ стават на място договорки за цените. Предлагат се плодове, зеленчуци и дрехи реплики. 

Препоръчително е някои неща да се купуват предимно от от големите супермаркети, защото там качеството е проверено и сигурно. По складовете, към които се насочват нашенците, понякога има реплики дори на турски препарати.

Пазар има и под най-голямата джамия в Одрин – „Селимие“. Там могат да се открият традиционни турски сувенирни стоки на по-ниски цени, качествени детски дрешки, подправки, пишманета и други.

След по-сериозния шопинг може да се разходите из центъра на града. Там ще намерите различни неща – магазини за абитуриентски рокли и костюми, традиционни локуми, халва, аптека, „Улуз пазар“, злато, сребро, зоомагазин, кафенета и ресторанти.

Навигация и паркинг

Ако не сте си закупили интернет пакети от мобилния ви оператор за мегабайти извън Еврозоната, може да ползвате офлайн версията на Google maps. С нея без проблем ще имате навигация, без да трупате баснословна сметка на телефона си.

Намирането на места за паркиране става без проблем. Закритият мол разполага с паркинг, пълен предимно с български коли. Отивайки от него към центъра, също може да спрете на различни места, едно от които е паркингът около общината.

Централните улици в Одрин
Централните улици в Одрин

Много е важно да се спазват ограниченията по пътя, защото при нарушения, на границата могат да ви връщат солидна глоба. В случай, че решите да пътувате до по-далечни дестинации в Турция, е добре да проверите какви пътни такси трябва да заплатите.

Това е базовата информация, която ще ви бъде от полза, ако за пръв път поемате към Одрин. Очаквайте допълнителни подробности покрай различните проблеми, които нерядко възникват при пазаруването, за тях ще ви разкажем в следващата статия. Ще ви запозмаем и с Фейсбук групите на тема шопинг екскурзия в Турция, внимателно разглеждайки всяка една от тях като отношение, възможност за участие и коректност.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
xojas
xojas
2 години по-рано

Това е базовата информация