Русия изпраща зърно от Украйна в чужбина, твърдят назначени от Москва служители в окупираната южна част на страната. Твърдението, което „BBC“ не успя да провери, е отправено в момент, когато украински високопоставени лица обвиняват Русия, че е откраднала около 600 000 тона от нейното зърно и е изнесла част от него. Русия отрича тези обвинения.
Достъпът до запасите от украинско зърно се превърна в неотложен проблем в международен план, тъй като преди войната милиони тонове се изнасяха годишно за Африка и Близкия изток. Сега обаче доставките не могат да бъдат транспортирани, защото руският флот е блокирал украинските пристанища в Черно море. Русия твърди, че за да бъде възстановен износът, Украйна трябва да премахне мините край бреговете на Черно море.
САЩ твърдят, че Русия се опитва да продаде открадната украинска пшеница на засегнати от суша страни в Африка, предаде „New York Times“. В средата на май САЩ изпратиха предупреждение до 14 държави, предимно в Африка, че руски товарни кораби напускат пристанища близо до Украйна, натоварени със зърно, съобщи вестникът, като се позовава на информация от Държавния департамент.
Какво казва Русия?
Евгени Балицки, отговарящ за контролираните от Русия райони в Запорожка област, заяви, че зърното е било изнесено от региона с товарни влакове, пътуващи за Крим, който Русия анексира през 2014 г., а оттам – за Близкия изток. Той заяви пред руската държавна телевизия, че основните договори се сключват с Турция, без да дава подробности.
Говорителят на руската окупационна власт в Крим Олег Крючков заяви, че 11 вагона със зърно са пристигнали в Крим от Мелитопол, град в Запорожие. Той сподели това пред руската държавна информационна агенция „РИА“, която по-рано предаде, че зърно се транспортира и от окупирания Херсонски регион.
Екип на „BBC“ се обърна към руските власти за коментар. Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че е обсъдил проблема, свързан със зърното, с турския си колега Мевлют Чавушоглу в Анкара вчера, но пробив не е бил постигнат. Лавров отрече, че Русия възпрепятства износа на пшеница от Украйна, като подчерта, че Украйна е длъжна да премахне мините от водите край Одеса и други пристанища.
Русия обвинява открито западните санкции за продоволствената криза. Западът обаче твърди, че Русия е превърнала доставките на хранителни продукти в „оръжие“.
Турция се опитва да постигне споразумение за създаване на безопасни морски коридори, по които да бъдат транспортирани жизненоважните доставки.
Какво казва Украйна?
Миналата седмица посланикът на Украйна в Турция Василий Боднар заяви, че Русия е изпращала крадено зърно от Крим за други държави, а Турция е била сред дестинациите.
„Обърнахме се към Турция с молба да ни помогне и по нейно предложение започваме наказателни дела срещу тези, които крадат и продават зърното.“, сподели Василий Боднар, цитиран от „Reuters“.
Ръководителят на Украинската асоциация на зърнопроизводителите Николай Горбачов предупреди, че ако износът от украинските пристанища не може да бъде възобновен, следващата реколта, която ще започне в края на юли, ще бъде сериозно засегната. Той допълни, че износът на зърно от Украйна ще бъде ограничен до максимум 20 млн. тона през следващата година, докато през изминалата година тя успя да изнесе 44,7 млн. тона.
Защо това е толкова актуален международен проблем?
Инвазията на Русия в Украйна доведе до голямо увеличение на цените на зърното, олиото за готвене, горивата и торовете в световен мащаб. Част от това се дължи на западните санкции срещу Русия.
Русия и Украйна, взети заедно, осигуряват почти 1/3 от световните доставки на пшеница, а приносът на Украйна е почти 10%. По данни на ООН през 2019 г. на Украйна са се падали 16% от световните доставки на царевица и 42% от тези на слънчогледово олио. Настоящата блокада на Украйна и презапасяването със зърно на някои нации допринасят за недостига на храна в страни, които вече са били засегнати от продоволствена несигурност.
Петрок Уилтън от Световната продоволствена програма в Сомалия предупреди, че сушата на територията на Африканския рог вече е опустошителна.
„Четири поредни неуспешни сезона. Петнадесет милиона гладни хора, а до края на годината броят им ще нарасне до 20.„, твърди Уилтън.