В момента всяка една партия търгува подкрепата си в бюджетната процедура срещу конкретни ангажименти на правителството, посочи политологът доцент Стойчо Стойчев за „Фокус“ във връзка с бюджетната актуализация и останалото без мнозинство правителство. По думите му за приемането на бюджета трябва солидно мнозинство и то такова, на което кабинетът може да стъпи, да се облегне, без да му поставят някакви крайни или неизпълними изисквания.
„Да кажем за финансиране в някаква сфера, за намаляване на ставки, за увеличаване на публичните разходи тук-таме – всичко, което в крайна сметка, като теглил чертата финансовият министър Асен Василев, го е оценил на около 10 милиарда лева, които трябва да емитираме допълнително държавен заем. Но в крайна сметка тия заеми не са безплатни, те се връщат.“, обясни той и добави, че е късо разстоянието между задлъжнялостта на България и неуправляемата дългова криза. Той уточни:
„България, за разлика от другите свръхзадлъжнели икономики, които обаче могат да си позволят да бъдат задлъжнели, да кажем британската, американската, те имат реални икономики, върху които може да се стъпи, имат реално продукт, който се произвежда в тия страни, инвестиции реални, а не просто на хартия някакви финансови машинации, които в края на годината правителството отчита като ръст на инвестициите, а ние като потребители, като граждани на тая страна не усещаме по джоба си.“
Икономиката ни е много крехка и зависи до голяма степен от публичните разходи, заяви доцент Стойчев. Според него, ако те бъдат твърде натоварени и с обслужване на дълг, то крахът на публичните финанси ще доведе и до такъв на част от частния сектор. Това от своя страна ще даде отражение върху домакинствата – част, от които ще останат с над 1 член безработен. Оттам насетне спиралата била ясна – към криза и депресия. Политологът не изключва протест срещу самото правителството. А то по думите му може да ползва и полицейско насилие, за да потиска протестите с единствената цел – да се задържи максимално дълго на власт.
Ясно е, че има криза в управлението, твърди специалистът и добави, че това се компенсира от други негативни явления, като безработицата, обедняването, ръстът в престъпността.
Според доц. Стойчев има нещо положително от цялата работа – трябва да си дадем сметка, че когато отиваме да гласуваме, трябва да го правим отговорно, без емоции и след трезва преценка.