В момента има три реални алтернативи пред кабинета на Кирил Петков. Едната е правителство на малцинството, втората е на широкото съгласие в рамките на това Народно събрание и предсрочни парламентарни избори. Това коментира пред „БНР“ политологът Цветанка Андреева. Според нея животът на този кабинет вече не зависи от самия него и не е в неговите ръце.
Андреева посочи още, че скандалите от последните дни не съответстват на реалните проблеми на обществото. Напротив. Те са свързани с консумирането на властта. Тя обясни, че излиза така, че е водена една постоянна подмолна война, а премиерът Кирил Петков е успявал досега да балансира между различните интереси, вместо да ръководи реално правителството.
Няма никаква позитивна енергия за продължаване на този кабинет. Напротив. Той се обезценява, а самите сблъсъци са заложени в коалицията, посочи още политологът.
Тя е на мнение, че нагласите на българските граждани ще се променят – както електоралните, така и социалните, защото това, което се случва сега, прилича на театър и не се знае на кого ще повярва обществото. Имало голяма вероятност гражданите да не се доверят на никого и да потърсят съвсем различна алтернатива.
Андреева не вижда възможност да се надигне силен националистически вот и той да отиде при ПП „Възраждане“ и „Български възход“ – партията на Стефан Янев. Те според нея щели да оберат наказателните и протестните гласове.
По отношение на евентуален вот на доверие или на недоверие анализаторът обясни, че ако новите министри не бъдат одобрени от Народното събрание, това ще означава един разпад на коалицията.
По-добре също така би било да има актуализация на държавния бюджет, отколкото да няма такава. Тя изрази съмнение, че президентът Румен Радев има желание да управлява в момента, без да има актуализиран бюджет.