„С мен на гости във Винга е България. Ние винаги ще бъдем до вас, винаги може да разчитате на своята прародина България.“
С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства гостите на тържественото честване на 130-годишния юбилей на Римокатолическата църква „Св. Троица“ в румънската община Винга, изградена от банатските българи. По време на тържествената литургия беше използвана църковна утвар, пренесена през 1703 година от първите българи, преселили се в Румъния след Чипровското въстание, съобщиха от „Дондуков“ 2.
„Храмът векове наред е давал вяра, сила и самочувствие на поколения българи. Днес църквата „Св. Троица“ е духовен център не само за българската общност, а за всички 18 националности, които са намерили своя дом във Винга“, изтъкна Йотова.
Тя благодари на църквата, че подкрепя различните общности да пазят своята идентичност и памет.
В двора на светата обител вицепрезидентът Йотова и католическият епископ на Тимишоарска епархия Йосиф Чаба Пал откриха паметник с имената на всички свещеници, служили през годините.
По-рано вицепрезидентът проведе среща с префектите на съседните окръзи, където живеят над 18 националности. Местната власт изтъкна значението на етническото многообразие не само в културен, но и в икономически аспект.
Илияна Йотова благодари за създадената благоприятна среда, в която всички националности се чувстват като у дома си.
„Румъния е пълноправен член на ЕС. Неизменен критерий за членство в Европейския съюз е спазването правата на етническите общности. Румънската държава гарантира тези права, етническите общности имат всички условия да развиват своята идентичност – образование, традиции, духовност“, подчерта вицепрезидентът.
Йотова изрази увереност, че отношенията между България и Румъния ще продължат да се развиват още по-динамично, специално в трансграничното партньорство.
В „Българската къща“ във Винга заедно с посланика на България в Румъния Радко Влайков и депутата от българското национално малцинство Георги Наков вицепрезидентът разговаря и с представители на българското национално малцинство от Румъния. За първи път от 25 години се събират хора от всички български дружества от цялата страна.
На разговора бяха обсъдени възможностите за разширяване изучаването на български език в средното образование, възстановяване на лектората по български език в Тимишоара и създаване на нови лекторати в други румънски университети, както и повече студенти от банатските българи да се обучават в българските висши учебни заведения.
„Работим за запазване на българското самосъзнание и българския език в историческите диаспори, на културата и традициите“, посочи Йотова.
Вицепрезидентът изтъкна ролята на банатските българи в диалога между България и Румъния, в реализирането на възможности за общи икономически проекти.
„Поддържаме интензивни контакти и с банатските общности в България“, посочи вицепрезидентът.