Украйна 2 месеца по-късно: Русия все още не може да превземе Северодонецк

0
45
Знамена на Украйна и Русия
Знамена на Украйна и Русия. Снимка: Pixabay

Изминаха близо 2 месеца, откакто руските сили започнаха атаката си срещу украинския град Северодонецк, но въпреки огромната си огнева мощ, те все още не могат да сломят решителната украинска съпротива, нито да прекъснат линиите за доставки, които осигуряват на останалите защитници на града захранване с оръжия и боеприпаси. Ожесточената украинска отбрана на Северодонецк, въпреки тежките загуби, принуди руската армия да съсредоточи усилията си върху една сравнително малка територия, наред с опитите да завземе 10% от Луганска област, която все още не е под неин контрол, пише „CNN“.

Руският президент Владимир Путин обяви завземането на източните украински области Луганск и Донецк за една от ключовите цели на специалната военна операция на Москва, която започна през февруари. Засега тази операция до голяма степен е в застой, а голяма част от Донецк остава извън обсега на руските сили, които през последните дни постигат незначителни успехи. В неделя руското министерство на отбраната заяви, че град Метелкино, югоизточно от Северодонецк, е бил превзет.

Целта на  руските сили да обкръжат украинските войски, защитаващи градовете Лисичанск и Северодонецк, обаче все още изглежда недостижима. В кампания, в която липсва ловкост и въображение, руските сили прибягнаха до една основна тактика – съкрушителен непряк огън срещу всички украински позиции, независимо от тежестта на страничните поражения. Целта е да не се остави нищо, което да може да бъде защитено. Мобилизирането на сухопътни войски за превземане и задържане на градски райони е по-рядко прилагано при такъв тип военни действия и е по-малко успешно.

Във видеоклип на украинските специални части в района, публикуван през уикенда, един неидентифициран украински военнослужещ казва: „Те използват срещу нас всичко, което имат, всички боеприпаси, с които разполагат. За тях няма значение дали това са нашите военни позиции или цивилни райони, те изтриват всичко от лицето на земята, след което прибягват до артилерийски огън и започват да се придвижват напред малко по малко.

На фона на интензивните военни действия на територията на много градски райони около 500 цивилни лица, включително десетки деца, бяха принудени да потърсят убежище в химическия завод „Азот“ в Северодонецк. За разлика от завода „Азовстал“ в Мариупол, той разполага с малка защитена площ под земята. Украинските власти твърдят, че хората там, които преди това отказаха да напуснат, имат хранителни запаси, но вече не могат да бъдат евакуирани от завода поради опасния обстрел в близост до сградата. Както при „Азовстал“, заводът „Азот“ и непосредствената му околност се превърнаха във фокусна точка на украинската съпротива, което попречи на руските командири да постигнат бързо набелязаните си цели.

Според мозъчния тръст на Института за изследване на войната (ISW) във Вашингтон руските военни сили вероятно са изправени пред нарастващи загуби и деградация в редиците на своите членове и оборудване, което ще усложни опитите за подновяване на настъпателните операции на други критични места, докато бавната битка за Северодонецк продължава. Както отбраната на Мариупол привлече повече от дузина батальонни тактически групи, така и преодоляването на съпротивата в Северодонецк се оказва трудоемко.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments