Намалели са спестяванията на партиите, като основен разход за тях са изборите, които имат най-голям дял. Не е лесно да се направи извод какъв точно е източникът на въпросните средства и е нужно по-високо ниво на прозрачност при тяхното отчитане. Темата коментира Диана Евтимова от Института за развитие на публичната среда.
Пред „NOVA“ тя каза, че са били разгледани приходите и разходите на 124 политически партии, които са подали отчетите си в поставените срокове. Направено е сравнение с данните от 2021 година, за да се сравни каква точно е динамиката на средствата.
Статистиката сочи, че парите на партиите в касите са намалели с 1/3. Наполовина пък са се смъкнали техните депозити и спестявания в банковите им сметки. Вероятно това е резултат от водените четири предизборни кампании – три на парламентарния вот и една президентска в 2 тура, уточни Евтимова.
По нейни думи основно перо на приходите, това е субсидията. Друго средство са спонсориране е членският внос, даренията и макар и в по-малка степен – лични средства на партиите от недвижимо имущество.
Диана Евтимова допълни, че на последните парламентарни избори е било доста големи дарения за „Продължаваме промяната“ /ПП/ например, като изследванията са за ПП като коалиция, а не като партия.
ГЕРБ-СДС водят статистиката с депозитите. Около 3 пъти са намелели тези на ДПС, спад има и при БСП.
Цялостно се отчита нарастване на средствата при по-новите формации, докато при вече утвърдените по-стари такива – наблюдаваме точно обратното. Вероятно те са успявали в предишни години да заделят повече средства.