„Призовавам още веднъж Министерския съвет да не се крие зад Народното събрание. Той е водещата институция и очакваме да има ясни и отговорни решения в тази посока.“
Това коментира президентът Румен Радев пред журналисти в Пловдив по повод казуса с Република Северна Македония /РСМ/. Той се обърна и към политическите лидери в съседката ни с думите:
„Време е за политическо лидерство, смелост и отговорност в името на бъдещето, защото пътят към Европа е път напред, а не назад.“
На въпрос какво очаква да се случи с вота на недоверие днес, държавният глава отвърна:
„Моите очаквания са въпросите за властта да не изместват от фокуса дневния ред на българите, а той е ясен. Няколко много важни неща за РСМ – нямаше да получим френското предложение, което е най-доброто до момента, ако България не беше отстояла ветото в два съвета за разширяване миналата година с ясна позиция и ясна аргументация. Позицията, която аз споделих вече е ясна и нашите европейски партньори вече споделят и осъзнават тази позиция, че въпросът на отстояването на гражданските права, на тяхната защита, борбата с дискриминацията, не може да бъде само двустранен въпрос между България и РСМ, а трябва да бъде издигнат на ниво Европейски съюз /ЕС/. Въпросът, който поставих пред Съвета за македонските българи и тяхното вписване в Конституцията като едно от условията за началото на преговорите вече е заложено в преговорната рамка.“
Радев призова българските политици да не бързат да обявяват историческа победа, защото промяната в Конституцията по думите му не е последната, както някои твърдят, а първата крачка по пътя на интеграция.
„Трябва да е ясно на обществото ни, че този процес се базира на два важни документа – първият е преговорната рамка, който е ангажимент и се разработва от ЕС, но вторият важен документ от друга страна е Двустранният протокол, който е наш ангажимент. Изработва се от нас заедно с РСМ и се залагат като неразделна част от Преговорната рамка, защото тя сама по себе си не може да защити нашите интереси. Тя най-общо описва самия процес. Френското предложение като преговорна рамка, но същността, истинската защита на българските интереси, на нашето културно-историческо наследство, на промяната на учебниците и табелите, на реабилитацията на жертвите, възстановяване на паметниците, въобще прекратяване на процеса на дебългаризация, зависи от съдържанието на този двустранен протокол, защото ЕС именно на базата на този протокол, оттук-нататък ще следи какво точно да изисква и защитава в дългия процес на преговорите.“, добави Радев.
Към момента предлаганият двустранен протокол не защитава достатъчно и не дава достатъчни гаранции за защита на нашия интерес като конкретни действия, ясни механизми, срокове и измерими критерии, смята президентът и заради това призовава отговорните институции да започнат да залагат липсващите параметри в този двустранен протокол, „защото ако той не бъде актуализиран, прецизиран, самата преговорна рамка обезсмисля. Трябва да се прецизират и самите текстове за промяна на Конституцията, да се прецизира и самият европейски механизъм за контрол.“