Китайският лидер Си Дзинпин: Западните санкции въоръжават световната икономика

0
30
Президентът на Китай Си Дзинпин
Президентът на Китай Си Дзинпин. Снимка: The State Council of the People's Republic of China

Китайският лидер Си Дзинпин даде тон на виртуалната среща на върха с лидери от големите нововъзникващи икономики в остра реч снощи, в която осъди санкциите като „оръжие“ на световната икономика и призова за единство пред финансовите предизвикателства, пише „Асошиейтед прес“.

Си, който говори на бизнес форум преди виртуалната среща на върха днес с лидери от икономическия блок на БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, представи света като в критичен момент, в който се бори да се възстанови от пандемия на фона на това, което той нарече нови „предизвикателства за сигурността“. Чрез видеовръзка той се обърна към останалите членове:

„Трагедиите от миналото ни показват, че хегемонията, груповата политика и блоковата конфронтация не носят мир или сигурност. Те водят само до войни и конфликти.“

Си изтъкна още:

„Кризата в Украйна е поредният сигнал за събуждане за всички по света. Тя ни напомня, че сляпата вяра в така наречената „позиция на силата“ и опитите за разширяване на военните съюзи и търсене на собствена сигурност за сметка на другите ще доведат само само изпадане в дилема за сигурността.“

Коментарите изглеждаха завоалирано препращане към Съединените щати и НАТО, които Пекин многократно обвинява, че са провокирали руската агресия в Украйна. Той също така се насочи към западните санкции, заявявайки, че подобни наказания са „нож с две остриета“, който въоръжава глобалната икономика и ще донесе вреда на хората по света“.

Вместо това страните трябва да да прегърнат солидарността и координацията“, каза той, като същевременно рекламира новите инициативи на Китай за развитие и сигурност като планове.

Коментарите дават представа за приоритетите на Китай като домакин на годишната среща на върха на БРИКС – виртуално събитие в Пекин, което е и първата среща, на която присъства руският президент Владимир Путин във форум с лидерите на големите световни икономики след инвазията в Украйна по-рано тази година.

В собственото си видеообръщение на събитието в сряда Путин обяви, че Русия „пренасочва“ търговските си потоци към страните от БРИКС и други „надеждни международни партньори, според стенограма на Кремъл. Той също така отблъсна западните икономически действия, като каза, че „политически мотивираните санкции“ и „механизмите за оказване на натиск върху конкурентите“ подкопават глобалния бизнес и „противоречат на здравия разум и основната икономическа логика“.

Санкциите бяха ключов инструмент, използван от западните правителства и техните съюзници срещу Русия след нейната непредизвикана инвазия в Украйна, тъй като те се стремят да я притиснат да се откаже от бруталното си нападение, което предизвика хуманитарна криза и обвинения във военни престъпления срещу украински цивилни.

Очаква се войната в Украйна да хвърли сянка върху срещата на върха, четиринадесетата от създаването на блока през 2009 г. като средство за „обслужване на общите интереси на нововъзникващите пазарни икономики и развиващите се страни.

Но кризата – и множеството западни санкции – може също да дадат тласък за определени въпроси, които се обсъждат от групата от години, включително насърчаване на търговски споразумения извън системата на щатски долар, от която руските институции сега са силно ограничени.

Путин повдигна тази възможност в изказването си в сряда, като каза, че партньорите от БРИКС „разработват надеждни алтернативни механизми за международни сетълменти и „проучват възможността за създаване на международна резервна валута на базата на кошницата от валути на БРИКС.

Но колко искрено целият блок ще приеме големи инициативи като преминаване от доларовата система или широки изявления, осъждащи западните санкции на срещата на върха в четвъртък, остава да видим.

Въпреки че всеки от лидерите на БРИКС избягва да осъди Русия директно, те проявяват различни нива на лавиране, за да не бъдат забелязани да одобряват действията ѝ или да работят твърде тясно с Русия – и да се противопоставят на западните приятели.

Разликите в тона бяха очевидни в изказванията на всеки от лидерите на форума в сряда вечер, което е събитие за бизнес лидери в кулоарите на срещата на върха.

Във видеообръщението си индийският премиер Нарендра Моди се съсредоточи върху самия форум и надеждите си той да предизвика обмен между стартиращи фирми. Президентът на Южна Африка Кирил Рамафоса се съсредоточи върху бедността, неравенството и въпроси като достъпа до ваксини, както и търговията и инвестициите, сочат стенограми от техните правителства.

Бразилецът Жаир Болсонаро коментира, че пред лицето на глобалните икономически рискове страната му е отворена за по-нататъшна икономическа интеграция, според националната обществена информационна агенция на Бразилия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments