Започва фестивалът „Срещи на младото европейско кино“. Той ще се проведе от 21 до 23 юни в София, предаде „Стандарт“.
Директорът на събитието Ралица Асенова споделя, че акцент тази година е темата за въвеждането на киното като предмет в училище. Тя и съмишлениците ѝ от сдружение „Арте Урбана Колектив“ са убедени, че седмото изкуство е изключително важно за образованието на децата.
Форумът „Кино в училище“ е най-важната част от програмата. Той ще събере преподаватели, които използват този вид изкуство, за да обучават младите хора. Te ще имат възможност да обменят опит и да споделят наблюдаваните промени при учениците, използват този подход. Един от най-запалените участници е Даниел Симеонов, учител по английски език в ОУ „Неофит Рилски“, село Дерманци:
Прожектирал съм филми на деца, които имат затруднение с класическата учебна система. На повечето от тях единствената среща с културата са турските и индийските сериали и риалити форматите по телевизията. И на тези хора аз изведнъж пускам „Първият учебен ден“. Това за тях е напълно нова естетика. Задавам им въпроси, които целят анализ и няма човек, който да не може да интерпретира видяното и да не вземе участие. Дори и този, който не владее таблицата за умножение, дава собствен отговор,когато попитам: „Защо главният герой пусна змията обратно в реката в края на филма?“. В същото време на аналитичен въпрос по друга дисциплина този ученик би казал „Не знам“. Продължава да ме изненадва това, че тези, които се представят слабо в училище, могат да дадат толкова различни и адекватни отговори при анализ. Смелостта, тяхната активност, която се задейства с киното – това е най-изненадващото!.
По негови думи всички пишат писма до режисьора и до главните герои. Правят алтернативен плакат и прогнозират какво ще се случи след финала. И им е интересно. Работят с желание и не са натоварени с мисълта, че ще получат задача, а после ще разберат кой се е справил най-добре.
Част от филмите, които са предвидени в програмата са: „Формулата на Тео“, „Първият учебен ден“ и „Нула за поведение“. За събитието помага платформата CinEd – европейска мрежа с колекция от филми и обучителни материали. Входът е безплатен. Адресът, на който ще се проведе фестивалът е зала „Славейков“ на Френския институт.