„COVID-19 е факт – циркулира в обществото и случаите на хоспитализираните с тази диагноза в Инфекциозна болница постепенно се увеличават. Опитът на Инфекциозна болница категорично показва, че до хоспитализация достигат неваксинираните. Основно при тях има проблеми, свързани както с острата фаза на заболяването, така и с последиците от COVID-19. Ако трябва да направим профил на пациентите, които постъпват в Инфекциозна болница, това най-често са възрастни хора, които се нуждаят от болнично наблюдение и лечение, като при неваксинираните заболяването протича сравнително по-тежко. При тях са и леталните случаи.“
Темата коментира проф. д-р Татяна Червенякова, дългогодишен преподавател в Университетската Катедра по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина в Медицински университет–София, както и главен координатор на Експертния съвет по инфекциозни болести.
Като изпълнителен директор на Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Иван Киров“ – звеното, където в момента се приемат най-много пациенти с COVID-19, тя е на „ти“ с всички вируси, познати в България.
Д-р Червенякова даде актуална информация относно разпространението на SARS-CoV-2 в страната и ваксинацията, като механизъм да се предпазим от тежко боледуване и последващи усложнения за здравето.
„Пациентите, които са с придружаващи заболявания на различни органи и системи, прекарват по-леко заболяването, когато са ваксинирани. Трябва да продължим с обясняването, че хората над 65 г., както и хората от рисковите групи като например – имунокомпрометирани, трансплантирани, с хронични заболявания, приоритетно трябва да си поставят ваксина срещу COVID-19, да използват и бустерните дози. Вече е доказано, че неваксинираните изкарват тежко заболяването“, добави професорът.
По нейни думи „не можем да поставим паралел между този вирус и респираторните вируси като грип, парагрип, RSV и др. Те просто не са еднакви. Разпространението зависи от една страна от мутационните възможности на вируса SARS-CoV-2, а от друга от недостатъчното ваксинално покритие. Практиката показва, че той и останалите респираторни вируси не вървят паралелно, има немалка заболяемост от COVID-19 и през летните месеци. Сега тази заболяемост се увеличава. За последната седмица е регистриран 50% ръст на заболяемостта от COVID-19. Редица допълнителни мутации променят характеристиката на вируса“.
Относно това дали протичат по-тежко „Омикрон“ и настоящите му подварианти, д-р Червенякова каза, че „при ваксинираните пациенти клиничните прояви са леко изразени. Голяма част от тези пациенти се лекуват в домашни условия, единични се хоспитализират и обикновено заболяването завършва с оздравяване. Не мога да кажа, че има съществена разлика в клиничното протичане по отношение на тежест на Омикрон, който циркулира в страната от май тази година. При неваксинираните лица определено се наблюдава по тежко протичане и рисковете за продължителни последици са налице. Подчертавам, че при ваксинираните пациенти една остра респираторна инфекция преминава значително по-леко и голяма част от хората се лекуват амбулаторно от съответните специалисти“.