„Турски поток“ е една от причините за скандалите между управляващите и опозицията, откакто на власт дойде правителството на „Продължаваме промяната“ /ПП/ и техните коалиционни партньори. Това е газопровод, който минава по дъното на Черно море и свързва Русия с европейската част на Турция. Към 2021 година е въведена в експлоатация една от двете тръби. Тя е с капацитет 15.75 милиарда кубически метра годишно.
В България продължението на „Турски поток“ се нарича „Балкански поток“. Това позволява преноса на синьо гориво от Турция към Сърбия. Освен това е много интересен фактът, че от 1 януари 2020 година Москва започва да доставя на Анкара директно природен газ, като по този начин преустановява преноса през Украйна, Румъния и България. По този начин нашата страна губи 1.3 милиарда лева годишно приходи от транзита на синьо гориво.
За изграждането на „Турски поток“ на българска територия правителството на Бойко Борисов и ГЕРБ харчи 3 милиарда лева. В същото време до Искра.бг постъпи сигнал, че съгласно отчетите на „Булгартрансгаз“ през миналата година са били реализирани приходи от този газопровод в размер на 212.80 милиона лева. Направените разходи се равняват на 129.23 милиона лева. Тоест, реализираната през 2021 година печалба от „Балкански поток“ за нашата страна е в размер на 83.57 милиона лева.
Тук възниква важният въпрос как при 83 милиона лева годишна печалба България ще успее да си възстанови направените огромни разходи от 3 милиарда лева за изграждането на „Турски поток“ на наша територия? Елементарна сметка показва, че за това ще са необходими над 35 години. Едва тогава София ще започне да печели от този проект и то минималната сума за бюджета, равняваща се на по-малко от 100 милиона лева годишно.
От друга страна Бойко Борисов и ГЕРБ са обвинявани, че са продали българския национален интерес и са реализирали „Турски поток“, за да се подмажат на Москва и Анкара, защото големият приоритет пред нашата страна е диверсификацията на енергийните доставки. А по този газопровод тече единствено синьо гориво от Русия. По този начин България затвърждава своята зависимост от Москва в енергийно отношение.
През май вицепремиерът в оставка и кандидат за министър-председател Асен Василев направи следното изказване по отношение на този проект:
„3 милиарда е доста голяма сума. Освен това има непотвърдена информация, че има смъртни случаи по време на строителството, че има неспазени процедури. Всичко това трябва да се провери дали е вярно. И ако е вярно, колко тежки са нарушенията.“
Какви разкрития ще бъдат направени още по отношение на „Турски поток“ предстои да разберем. Но е факт, че България има нужда да внася природен газ от различни източници, защото само по този начин ще успее да гарантира сигурността на своите доставки и няма да бъде зависима от Москва. Нещо, което е много важно с оглед на факта, че Русия едностранно прекрати износа си за София, което постави нашата страна в позиция да търси нови доставчици за много кратък период от време.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg