Има ли шансове за съставяне на правителство с министър-председател Асен Василев? Отговорът на този въпрос ще стане ясен до пет дни, когато изтича крайният срок преговарящите да успеят да постигнат съгласие за нов кабинет. Работни групи от „Продължаваме промяната“ /ПП/, „Демократична България“ /ДБ/, БСП и независимите депутати продължиха своята работа и днес. Те водят преговори по програмата на бъдещото правителство с премиер Асен Василев. Тя е с хоризонт от шест месеца и в нея са разписани ясни цели и задачи за изпълнение.
Сред приоритетите, залегнали в документа, са Планът за възстановяване и устойчивост, преизчисляването на пенсиите и съдебната реформа. Все още не са били обсъждани квоти за разпределение на министерските постове. Не е ясен и отговорът и на въпроса дали независимите депутати ще имат министър, както и при кого ще отидат ведомствата, начело на които бяха кадри на „Има такъв народ“ /ИТН/, предаде „БНТ“.
Говорителят на правителството Лена Бориславова обяви, че в момента се работи по програмата на бъдещия кабинет. Днес е било обсъждано да има ясно разписани в законите механизми за Плана за възстановяване, а съдебната реформа да бъде издигната в ключов приоритет с насока антикорупция.
От своя страна министърът на правосъдеито Надежда Йорданова коментира, че засега с нея не са били водени разговори да запази своя пост. Но тя очерта належащите законодателни промени, които трябва да станат факт още до края на годината. Една от тях е главният прокурор да носи отговорност, както и неговите заместници. Освен това досъдебното производство трябва да бъде подобрено.
Георги Свиленски от БСП пък обяви, че техните традиционни искания са свързани с преизчислението на пенсиите от 1 януари 2023 година, както и безплатни учебници за учениците от 1-ви до 12-ти клас и безплатни лекарства за децата до 14 години. За него било безумно да се отиде на нови парламентарни избори. Но правителството трябвало да разполага с гарантирано мнозинство, което да приеме предложените законопроекти. Защото било много лесно да бъде избран нов кабинет, но след това идвал моментът, в който трябвало да се действа по определени направления.
Ивайло Мирчев от ДБ пък е на мнение, че за да се намали напрежението, било добре министрите да са експерти, а не ярки политически фигури. Трябвало и да отпадне практиката партиите да поемат определени министерства. Това според коалицията бил един от най-големите недъзи на правителството в момента.
От своя страна независимите депутати първо щели да се запознаят с програмата на кабинета и тогава щели да решат дали да дадат своята подкрепа. Това обяви Иво Атанасов, който се отцепи от групата на ИТН. Той подчерта, че Кирил Петков не им е предлагал абсолютно нищо.