Проучване на „Тренд“: Какви са нагласите на българите спрямо основните партии и институции?

0
29
Хора
Снимка: Pixabay

„Продължаваме промяната“ /ПП/ възстановява част от подкрепата си, но засега ГЕРБ остава първа политическа сила. „Има такъв народ“ /ИТН/ и формацията около Стефан Янев бележат ерозия. Всичко това е на фона на песимистични очаквания за икономическото положение в страната за следващата година. Това показва проучване на „Тренд“ по поръчка на вестник „24 часа“, посветено на нагласите на българите спрямо основните институции и партии.

Според данните кабинетът на Кирил Петков завършва своя мандат с 22% положителна оценка за неговата работа и 70%, които го оценяват отрицателно. В последните 3 месеца от „Тренд“ не регистрират динамика в тези стойности. За сметка на това оценката за работата на парламента е в продължаваща тенденция на влошаване на стойностите, като през този месец положителните оценки са 14%, а отрицателните 77%.

Оценката за работата на президента също бележи тренд на спад, като през май месец 50% са дали положителна оценка, през юни 45%, а през юли са вече 43%. 41% пък са тези, които този месец дават отрицателна оценка за работата на държавния глава.

Динамичните политически събития от последните седмици са довели до промени в електоралните нагласи на българите. ПП успява да възстанови част от подкрепата си, като този месец 21.4% от гласуващите заявяват, че биха дали своя глас за формацията на Петков и Василев. Спрямо май подкрепата им беше 17.5% от гласуващите. Въпреки това възстановяване ПП не успява да си върне първата позиция, която се заема от ГЕРБ. Партията на Борисов запазва резултата си от последните месеци. През юли 23.6% от гласуващите декларират подкрепа за ГЕРБ. Статично изглежда положението при ДПС (10.7%), БСП (9.8%), „Възраждане“ (9.6%) и „Демократична България“ (6.9%).

Ерозия в подкрепата регистрираме при новата формация на Стефан Янев, която през този месец набира 5.7% от гласуващите. Това е с близо 2% по-малко в сравнение с началната ѝ позиция от 7.6% от гласуващите през май. Големият губещ от последните събития изглежда е ИТН, който отбелязва спад и остава на 3.8% от гласуващите, което застрашава възможностите му за парламентарно представителство при нови избори. „Изправи се, България“ и ВМРО остават с подкрепа от съответно 1.6% и 1.1% от гласуващите.

Песимистични изглеждат очакванията на българите за икономическото положение у нас за следващата година. 45% очакват влошаване, а едва 15% подобрение. Същото се отнася и до очакванията за жизнения стандарт. 37% са на мнение, че стандартът им ще се влоши през идната година, а само 17% смятат, че ще се подобри. Подобни високи стойности и на двата индикатора от „Тренд“ са отчитали преди около 2 години – в началото на COVID пандемията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments