Военните сили на Шри Ланка разрушиха протестен лагер пред офиса на президента

0
28
Флаг, Шри Ланка
Флаг на Шри Ланка. Снимка: Pixabay

Полицията и военните части на Шри Ланка са извели принудително граждани, участващи в антиправителствени протестести, които са си изградили импровизиран лагер пред президентската канцелария в Коломбо. Армията е действала по заповед на новия президент на страната малко преди разсъмване днес.

Публикации в социалните мрежи показват как полицаи, облечени в специална екипировка за борба с безредиците, събарят протестни палатки и арестуват демонстранти пред президентската канцелария, два дни след като новият лидер положи клетва да управлява справедливо засегнатата от кризата страна. В сряда бившият министър-председател Ранил Викремесингхе положи официална клетва като президент на страната и издаде извънредна заповед, с която призова въоръжените сили да поддържат обществения ред.

Говорителят на полицията Нихал Талдува потвърди, че са арестувани деветима мъже, които ще отговарят пред съда за действията си.

Протестиращите от месеци наред настояват да бъдат чути техните искания за оставките на бившия президент Готабая Раджапакса, който напусна страната в ранните часове на 13 юли, и на Викремесингхе, ключов съюзник на Раджапакса. Според недоволните граждани и двамата носят вина за икономическата криза, която тласна 22 милиона души в страната към крайна бедност и затруднения да си закупят гориво, храна и други стоки от първа необходимост.

Екип на „CNN“, изпратен в столицата, потвърди, че в момента ситуацията по улиците е спокойна след сутрешните размирици, но в района на главния протест продължава да има засилено военно и полицейско присъствие. Всички пътища и алеи, водещи към района, са отцепени и охранявани от силите за сигурност. Въоръжените сили охраняват входа на президентския секретариат и изглежда имат пълен контрол над сградата. Лозунгите, окачени на върха на секретариата, са били премахнати.

Някои експерти и организации изразиха загриженост относно степента на приложена сила по време на размириците. Адвокатската колегия на Шри Ланка също коментира в изявление, че категорично осъжда прилагането на сила и насилие от страна на властите при нападенията срещу протестиращите. Комисията по правата на човека на Шри Ланка също разкритикува действията на армията и полицията, като ги нарече „брутално и подло нападение срещу мирни протестиращи“ и „абсолютно нарушение на основните човешки права„.

Междувременно американски и британски дипломати изразиха опасенията си за ситуацията в страната. Британският върховен комисар в Шри Ланка Сара Хълтън сподели, че е „много загрижена“ заради сигналите за репресии на мястото на протеста.

Ясно подчертахме значението на правото на мирен протест.„, заяви още Хълтън.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments