„От „Изправи се.БГ“ ще подадем сигнал в Административна прокуратура, защото единствено тя може да обжалва решението на КЕВР за определяне цената на водата. Другата възможност, за която ще настояваме в понеделник пред ВиК-Бургас, е ръководството на дружеството да не се възползва от пределната цена, която е разрешена от КЕВР – таванът от 4,39 лв. Вместо 60%, да се възползват от 30, от 20, от 10% или изобщо да не увеличават цената на водата за следващия период.“
Това каза лидерът на гражданската платформа Мая Манолова в интервю пред „БНР“. Тя добави, че от 09:30 часа на 8 август ще бъде пред ВиК-Бургас и ще внесе сигнал си срещу ръста от 59% на цената на водата в Бургаска област в Административната прокуратура заедно с граждани на областта. Според нея „мачът не е свирен и всичко зависи от гражданската активност“.
„Изправи се.БГ“ твърдят, че са били единствената гражданска организация, която се включила в общественото обсъждане в КЕВР за определяне на цената на ВиК услугите в Бургас. Там председателят на движението е изложила множество аргументи, включително, че за 11 години от 2015 г. – откогато е в сила този закон за ВиК услугите, до 2026 г., когато ще приключи следващият петгодишен период, цената на водата се повишава със 139% – от 2,761 лв/куб.м. до 1 август на 4,386 лв/куб.м от началото на месеца и 5,19лв/м3 в края на периода на бизнес плана.
В сравнение с 2015 г. през 2026 г. загубите на вода не се променят – 54% и за двете години. По повод на това Манолова каза:
„Всички тези инвестиции, които за този период са над 650 млн. лв., включително европейско финансиране и повишената цена на водата със 139% между 2015 и 2026 г., реално не водят до никакво подобрение – нито намаляване на загубите, нито повишаване на качеството на услугата, нито повишаване на качеството на водата.“
Лидерът на „Изправи се.БГ“ оцени като „прах в очите на хората“ искането на кмета на Бургас за преразглеждане решението на КЕВР. По думите й „няма такава законова процедура, така че кметът просто иска да си измие ръцете и да измие срама и от собственото си поведение, и от това на общинските съвети на общините в област Бургас, които не са реагирали на исканото високо увеличение на цената на водата от ВиК дружеството“.
Манолова припомни, че ВиК дружеството и асоциацията са длъжни да проведат и обществени консултации с гражданите – нещо, което редовно не се прави. Тя настоява и за пълна ревизия от служебния министър на регионалното развитие на ВиК дружествата, включително ВиК-Бургас, и на държавния ВиК холдинг:
„В него бяха инвестирани 1 млрд. държавни лева на българските граждани, а същият този холдинг работи като някаква взаимно-спомагателна каса, с която той преценява на кои ВиК дружества да предостави средства или за плащане на задължения, които те не могат да погасят, или за инвестиции. Ревизия, защото искането на ВиК дружеството би следвало да се пренасочи към холдинга, а именно инвестициите, които да осигурят по-надеждно водоподаване и от двата язовира Порой и Ахелой, да се случат със средства от този холдинг.“
Манолова обобщи, че е нужна ревизия как се харчат парите на данъкоплатците, на бургазлии и държавните пари, плюс европейските средства, които предстои да влязат за довършване на водния цикъл.