Преписките за износ на оръжия за над един милиард лева, чието разглеждане е било забавено, са бомба, която ще гръмне в двора на Корнелия Нинова. Именно тя отричаше да са се изнасяли оръжия за Украйна и това е червената линия, която БСП няма да пресече. Това коментира пред „БНР“ бившият зам.-министър на икономиката и на външните работи Милен Керемедчиев. Той е и член на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение.
Той подчерта, че още от началото на войната България е активна страна и подпомага армията на Киев с оръжия. Това по неговите думи е било правено през посредници, които от своя страна са натрупали огромни печалби. Комисионните били изключително големи, а за самия превоз също са се плащали огромни суми. Тук ставало въпрос за милиони, които били влезли в джобовете на въпросните посредници. Така ситуацията става същата, както и с природния газ – от една страна се казва, че не купуване от Русия, но реално това се прави през посредници. От тази политика не печелела страната. Не само, че сме в неприятелския списък на Русия, но и не сме спечелили дивиденти от това, че подпомагаме Украйна.
Що се отнася до исканията за износ на оръжия за един милиард лева, тук ставало въпрос за търговски сделки, които били съобразени със закона. Клиенти били страни от Европейския съюз /ЕС/ и НАТО, а от друга страна икономиката се нуждаела от средства. Ставало въпрос за продукция, която е от стар съветски вид и ние сме имали нужда да изчистим складовете от техника и въоръжение, защото то така или иначе скоро ще излезе от употреба.
Комисията за експортен контрол се събирала минимум веднъж на всеки 30 дни, но това можело да се прави и по-често, ако било необходимо. Липсата на заседания не можела да доведе до търсене на отговорност от страна на износителя, защото такава не била предвидена в закона. Но това можело да доведе до сериозни загуби за самите износители и производители, защото неустойките по договора понякога се равнявали на цялата му стойност – до 100%.