Затворниците в наказателната колония в Санкт Петербург очакват посещение на висши надзиратели, като смятат, че това ще бъде някакъв вид инспекция. Вместо това пристигат мъже в униформи, които им предлагат амнистия, ако се съгласят да се бият заедно с руската армия в Украйна.
Според жена, чийто партньор излежава присъда там, през последните няколко дни около десетина души са напуснали затвора. Тя се съгласи да говори при условие за анонимност, защото се страхува от репресии. По нейни думи мъжът до нея не е сред затворниците, приели предложението, въпреки че му остават години до края на присъдата.
Въпреки че Русия продължава да търпи загуби от инвазията си в Украйна, която продължава вече шести месец, Кремъл отказва да обяви пълна мобилизация – ход, който изглежда много необичан за президента Владимир Путин. Вместо това лидерът явно е решил до прибегне до дискретно набиране на кадри, което включва внедряването на затворници. Тази стъпка вероятно е била предприета и заради факта, че напоследък стотици руски военнослужещи отказват да участват във военните действия и желаят да напуснат армията.
Макар че Министерството на отбраната на Русия отрича да се провеждат каквито и да било „мобилизационни дейности„, изглежда, че властите се опитват да направят всичко възможно, за да увеличат броя на военнослужещите. Билбордове и реклами в обществения транспорт в различни региони призовават мъжете в активна възраст да се присъединят към професионалната армия.
В някои градове властите са създали мобилни центрове за набиране на военен персонал, като един от тези обекти се намира в Сибир. Регионалните администрации създават „доброволчески батальони„, които се рекламират по държавната телевизия. Бизнес всекидневникът „Комерсант“ публикува информация, че вече са налице поне 40 такива структури в 20 региона, като служителите обещават на доброволците щедри месечни заплати, вариращи от 2150 до почти 5500 долара, заедно с други бонуси. Екип на “Associated Press” лично се натъкна на голям брой свободни позиции за различни военни специалисти, публикувани в уебсайтове за търсене на работа.
През последните седмици набирането на затворници се извършва в седем региона, разкри Владимир Осечкин, основател на групата за защита на правата на затворниците „Gulagu.Net“, позовавайки се на информация, дадена от затворници и техни роднини, с които групата му се е свързала. Това не е първият случай, в който властите прилагат подобна тактика. По време на Втората световна война Съветският съюз също е мобилизирал „батальони, съставени от затворници„. Русия също не единствената страна, която е прибягнала до тази идея.
В началото на войната украинският президент Володимир Зеленски също обеща амнистия на военните ветерани, които са зад решетките, ако доброволно се включат във военните действия, но все още не е ясно дали това предложение е било реализирано. Според Осечкин при сегашните обстоятелства не Министерството на отбраната набира затворници, а руската частна военна сила в сянка, известна като групата „Вагнер“. Евгени Пригожин, предприемач, известен като „готвача на Путин“ заради договорите си за кетъринг с Кремъл и заради твърденията му за близки връзки с „Вагнер“, отхвърля обвиненията, че лично е посещавал затвори, за да набира осъдени, в писмено изявление, публикувано от негови представители този месец. Всъщност Пригожин отрича да има каквито и да било връзки с групата „Вагнер“, за която се твърди, че е изпращала военни подизпълнители на места като Сирия и Субсахарска Африка.
Според Осечкин първоначално на затворниците с опит в армията или правоприлагането е било предложено да отидат в Украйна, но по-късно това идеята е била разширена и за затворници и с по-малък опит и ранг в армията. Той смята, че до края на юли за предложението са кандидатствали около 1500 души, примамени от обещанията за щедри заплати и евентуално помилване. Мъжът споделя, че понастоящем много от тези доброволци или техните семейства се свързват с него и искат да се освободят от поетите ангажименти, защото съжаляват за решението си, като му казват:
„Наистина не искам да ходя.„
Русия ще продължи да се сблъсква с проблеми, свързани с нейните военни сили, които отказват да се бият, твърди военният анализатор Майкъл Кофман, като предупреждава, че не бива да се подценява способността на Русия да постигне целта си чрез „половинчати мерки“.