Служебният спортен министър Весела Лечева представи екипа си и приоритетите пред министерството в рамките на служебния кабинет. Тя изтъкна, че сред най-важните цели е връщането на сигурността и спокойствието, така че да бъде осигурен безпрепятствен тренировъчен процес на състезатели, треньори и специалисти. Приоритет е и възстановяването на диалога със спортните федерации, който е бил прекъснат през изминалите месеци.
„Само след 2 години са Олимпийските игри в Париж и за мен като министър е важно да бъдат създадени добри условия на състезателите. Диалогът със спортните федерации е изключително важен“, подчерта Лечева.
Екипът на Министерството на младежта и спорта /ММС/ ще подготви Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта (2022-2034), като ще бъде използван капацитетът на специалисти от НСА, БАН, НСИ и всички министерства, които имат отношение към тази политика. Документът ще бъде оставен на следващото редовно правителство.
„Не е важен само броят на медалите. По-важен е броят на спортуващите хора в България, на децата, които са заети в организирана форма на спорт. Физическата годност на населението е ключов национален въпрос“, смята Лечева.
Предстои да бъде направен анализ на работата на Българския спортен тотализатор /БСТ/ и „Национална спортна база“ /НСБ/ ЕАД. Министър Весела Лечева подчерта, че БСТ е изключително важен за финансирането на българския спорт и се очаква с последните законови промени той да акумулира чувствително повече средства.
„В България спортът е системно недофинансиран. В този контекст възниква и въпросът за състоянието на БСТ, който се явява основен финансов източник за българския спорт. Последните промени, които се направиха в Закона за хазарта и за начина, по който да работи държавното предприятие, предполага увеличаване на средствата за българския спорт. Затова и хората, които са назначени да управляват тази изключително важна структура, трябва да са с професионални умения и компетентности. Изискала съм цялата информация за начина, по който се управлява дружеството през последните няколко години. Важни са решенията, които са взимани по отношение не само на приходите, но и целесъобразността на разходите и тяхната ефективност“, коментира Лечева.
Такъв анализ ще бъде направен и за НСБ, която управлява най-големите спортни обекти. Там също са констатирани проблемни теми.
„НСБ има сериозни проблеми по отношение на функционирането, свързани с безпрепятствен процес – тренировъчен и състезателен. Много са важни компетенциите на хората, които извършват тази административна дейност. Имала съм възможност да контактувам в предишното ми качество на президент на Българския стрелкови съюз. Бих казала, че се желае много повече, защото тези дружества стопанисват най-важните спортни обекти за българския спорт“, каза Лечева, припомняйки и провалено състезание от националния спортен календар.
Що се отнася до плановете за стадион „Българска армия“ министър Лечева беше категорична, че най-важната задача е да се запази държавният интерес, без да се пречи на развитието на спортните организации.
Лечева отговори и на въпрос за залата в Бургас, за чието довършване редовното правителство е отпуснало допълнителни 15 милиона лева. Тези пари не са част от бюджета на Министерството на младежта и спорта, уточни тя.
„Проблемът със залите като тази в Бургас е, че се правят проекти, в които се наливат огромни средства без да се взима предвид тяхната ефективност и възможността за бъдещата им експлоатация и поддръжка“, констатира министърът.
Весела Лечева съобщи също така, че няма осигурени 50 милиона лева за спортния комплекс „Червено знаме“ в София, за който говореше нейният предшественик Радостин Василев. Работата по обследването на обектите от екип на ВИАС продължава.
„Няма да взема сама решението за съдбата на комплекса, а след консултации с широк кръг специалисти“, подчерта министърът.
Заместникът на Весела Лечева – Петър Бучков ще отговаря за младежките програми, като водеща за тях трябва да е прозрачността. Той даде пример с организация, която е спечелила проект за 400 000 лева, а е била създадена през месец април тази година, което създава съмнения за мотивите, които стоят зад въпросната процедура.
Организацията сама се е отказала от реализацията на проекта си. Младежките организации искат не само прозрачни процедури, но и достъпни правила, констатира Бучков.
Заместник-министър Петър Георгиев постави акцент върху олимпийската подготовка, като вече се водят разговори с федерациите не само за Париж 2024, но и за Лос Анжелис 2028. Също така се надява до месец да бъде пуснат единен регистър, обхващащ всички спортни организации, бази и треньори, който е част от изпълнението на политиката за електронно управление на страната.