„99000 литра питейна вода в различни разфасовки е осигурена за населението на община Своге. Население, според което по адресна регистрация, е около 12000 души. Засегнато от липсата на вода. Реално е доста повече предвид летния сезон и почивката на децата. Какво прави Оперативният щаб? Най-напред поздравления за стройната организация и за уверените действия, които предприемат. Това са хора, които са опитни и не е първото бедствие, с което им предстоят да се справят. Справяли са се и преди. Още снощи организацията на Националното сдружение на общините в Република България реагира активно и подкрепи усилията на Общинския щаб за незабавно осигуряване на питейна вода. Столична община осигури до късно снощи около 6 кубика питейна вода.“
Това коментира директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов по време на извънреден брифинг.
Припомняме, че остава в сила бедственото положение в Своге и близките населени места, където второ денонощие няма вода, след като река Искрецка пресъхна за около 2 часа. Водоноската за питейна вода е отишла да презареди и в момента хората могат да си налеят вода от тази за битови нужди.
„На 15 места в града се раздава питейна вода и вода за битов нужди. Различни са цистерните предвид нуждите на санитарните органи да не се допусне несертифицирана питейна вода до гражданите. Това са незабавните мерки“, уточни главен комисар Николов.
Същевременно ще бъдат отпуснати количества вода от държавния резерв, а бутилирана вода е била изпратена от Столична община, Гоце Делчев, Дупница, Ихтиман, Бачково, Пловдив и Девин. На призива за помощ са реагирали десетки бутилиращи компании.
Днес експерти ще продължават с обхождането на пресъхналия извор и на пресъхналата река Искрецка. Хидрогеолозите предполагат, че причината за изчезналата вода е земетресение, заради което са се разместили земните пластове, или има разрушена стена, или галерия, вследствие на която се е получило запушване. Те се надяват, че ако има запушване, то ще е временно и водата ще избие пак.
„Второ възстановяване на водохващането през село Искрец. Там получихме съдействието на регионалния министър за консултиране със специалисти – хидрогеолози, които познават планината и са работили там да подскажат най-удачните варианти за възстановяването на водата. Работи се активно.“, категоричен е главен комисар Николов, като добави, че има засегнати рибарници. Към момента около 40 тона риба трябва да бъде унищожена по начин, така че да не представлява опасност за населението. Със задачата са се заели представители на агроминистерството и БАБХ.
„Разговарях с шефа на НЕК. С него уточнихме, че изграденото водохващане под връх Петрохан да бъде изцяло насочено към село Искрец, така че да опитаме да възстановим водните количества, които отиват към река Студена – оттам в каптажа на село Искрец. Надяваме се да даде резултат. Очакваме такъв до един-два дни. Има един резервен вариант, който хидрогиолозите ще изследват – да се свържем с голямо подземно езеро от мрежата пещери, която е с дължина около 200 км и да се реши въпросът в близко време.“, коментира още главен комисар Николов.
Държавата и местната власт правят всичко възможно за битуването на жителите на общината, заяви още той. На въпрос къде изчезна реката, директорът на пожарната отвърна:
„По отношение на така изчезналата река. Много е сложно да бъде обяснено, ако не си на място да видиш за какво иде реч. Горе под върха „Петрохан“ има едно голямо водохващане, което отиваше към езерото „Петрохан“ за осигуряването на питейна вода на Община Берковица. Тази така наречена изчезнала река Студена не е изчезнала, но е с много малък дебит. Реката свършва в нищото – потъва в земята и след няколко десетки километра излиза в село Искрец. Не е за първи път – през 70-те години е имало подобен случай – според очевидци от 48 до 72 часа водата се е възстановила. За съжаление обаче нашата не се е възстановила. Заради това увеличихме прихода към река Студена с между 30/40 литра в секунда, пренасочвайки всички водни количества към водохващането в Искрец.“
Припомняме, че кметът на село Искрец Радослав Янчев определи положението като „трагично“. Пред „bTV“ той коментира: „Водата изчезна за 2 часа онзи ден. Извор, който поддържаше дебит от 300 литра/секунда падна до 15-20 литра/секунда. Надяваме се да дойде сама. Безсилни сме. Очакваме помощ от всички отговорни органи.“