Брифинг на МВнР: Кои теми попаднаха във фокуса?

0
50
Брифинг в МВнР
Брифинг. Снимка: МВнР

Организацията на предсрочните парламентарни избори на 2 октомври зад граница, процесът по присъединяване на България към Шенгенското пространство и Втората Среща на върха на Международната Кримска платформа – това бяха темите, свързани с работата на Министерството на външните работи /МВнР/ по време на редовен брифинг във ведомството. Информация относно организацията на вота в чужбина представи председателят на Работна група „Избори“ и постоянен секретар на МВнР Иван Кондов:

„Към днешна дата имаме разрешения от 48 държави. Все още нямаме разрешение от 3 страни с големи български общности – Гърция, Италия, Канада, но не се очакват проблеми.“

Над 16000 са вече подадените заявления за гласуване зад граница. Това е значително увеличение в сравнение с миналата седмица, когато бяха малко над 2500. Същевременно остава далеч от тези около 55000 декларации от миналите избори, обясни Кондов и призова сънародниците ни да продължат активно да се регистрират, тъй като предварителната регистрация облекчава и ускорява процеса на гласуване. Крайната дата за подаване на заявления за гласуване в чужбина е 6 септември.

Председателят на РГ „Избори“ информира още, че властите в Чехия са отказали гласуване в места извън задграничното ни представителство в Прага.

„Въпреки интензивните ни разговори с чешките власти, получихме писмен отказ. Даденото разрешение на миналите избори за гласуване извън нашето посолство беше определено като „изключение“, добави той.

На изборите на 2 октомври българските граждани няма да имат възможност да гласуват с лични документи, чийто срок на валидност е изтекъл вследствие от отпадането на закона за извънредното положение, каза още постоянният секретар на МВнР.

Във връзка с машинния вот Кондов посочи, че съгласно решението на ЦИК са определени 289 места за гласуване с машини – в 55 места ще се гласува с по 1 машина и в 234 места с по 2 машини. Към момента общият брой на машините за гласуване на изборите в чужбина е 523.

На брифинга бе съобщено, че е в ход възстановяване на работата на българското посолство в Украйна.

„Едно от първите неща, които служебното правителство направи, бе да стартира процедурата на поетапно откриване на мисията ни в Киев. Ако обстановката там позволява и при условие че се наберат необходимите заявления за гласуване, е възможно разкриването на секция на територията на посолството“, заяви Костадин Коджабашев. Към момента няма решение за отваряне на генералното консулство в Одеса, тъй като обстановката не го позволява.

По отношение на процеса по присъединяването на България към Шенгенското пространство заместник-министър Коджабашев посочи, че страната ни е изпълнила критериите за членство още през 2011 година.

„Готовността на България беше неколкократно потвърдена както от Европейския парламент, така и от Съвета на ЕС.“, каза той.

Заместник-министър Коджабашев изтъкна, че реформата на Шенгенското пространство отново е поставила на дневен ред темата за неговото разширяване.

„На политическо и административно ниво се полагат всички необходими усилия за успешно приключване на процеса във възможно най-кратък срок“, подчерта говорителят на МВнР.

Сред обсъжданите теми на брифинга бе и българското участие във Втората Среща на върха на Международната Кримска платформа, организирана от Украйна, под егидата на президента Володимир Зеленски. Страната ни беше представена от министъра на външните работи Николай Милков. Срещата се състоя чрез видеоконферентна връзка.

В изказването си българската страна препотвърди подкрепата си за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници, включително териториални води, заяви Костадин Коджабашев.

Общо 51 страни плюс Украйна и 7 международни организации участваха в събитието. Заместник-министърът изтъкна изключително високото ниво на представяне на участниците, които приеха съвместно заявление, с което осъдиха руската военна агресия в Украйна и изразиха солидарност с украинския народ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments