Днес властите са започнали да раздават йодни таблетки на жителите в близост до украинската ядрена електроцентрала „Запорожие“ като превенция в случай на изтичане на радиация, на фона на нарастващите опасения, че военните действия около комплекса могат да предизвикат ядрена катастрофа. Това е факт само ден след като централата беше временно изключена от мрежата заради повреда на далекопровод, причинена от пожар. Инцидентът засили страха от ядрена катастрофа в страната, която все още изпитва ужас от експлозията в Чернобил през 1986 г и последствията от нея, предава „BBC“.
През нощта е било съобщено за продължаващи обстрели в района, а сателитни снимки от компанията „Planet Labs“ показаха, че през последните няколко дни около комплекса – най-голямата ядрена централа в Европа, са горели пожари.
Таблетките с йод, които помагат за блокиране на абсорбирането на радиоактивен йод от щитовидната жлеза при ядрена авария, са били предоставени на град Запорожие, който се намира на около 45 км от централата и все още остава под украински контрол. Сред получилите хапчетата са жена и малката ѝ дъщеря.
Агенцията за атомна енергия на ООН възнамерява да изпрати екип, който да инспектира и да помогне за обезопасяването на централата. Високопоставени лица съобщиха, че подготовката за пътуването е в ход, но все още не е ясно кога ще се състои. Понастоящем централата е окупирана от руските сили и се управлява от украински служители още от първите дни на 6-месечната война. Русия и Украйна неколкократно се обвиняват взаимно в обстрел на мястото. При инцидента вчера двете страни отново се обвиниха взаимно за повредата на далекопровода, която наложи принудителното изключване на централата от електрическата мрежа. Все още не е ясно какво точно се е объркало, но украинският президент Володимир Зеленски заяви, че се е наложило да бъдат задействани аварийните резервни дизелови генератори на централата, за да се осигури електроенергия за работата на комплекса. Централата се нуждае от електроенергия, за да работи с жизненоважните системи за охлаждане на реакторите. Загубата на охлаждане може да доведе до ядрен срив. Опасенията относно този сценарий бързо обхванаха цяла Европа.
Агенцията за ядрена енергия на страната „Енергоатом“ съобщи, че централата е била включена отново към мрежата и произвежда електроенергия за нуждите на Украйна.
„Ядрените работници от електроцентралата в Запорожие са истински герои! Те неуморно и твърдо държат на плещите си ядрената и радиационната безопасност на Украйна и цяла Европа,„, гласи изявление на агенцията.
В отговор на това руски представители в Запорожка област заявиха, че централата доставя електричество само на контролираните от Русия райони на страната, а не на останалата част от Украйна.
Украйна обвини остро Русия, че използва централата като щит, като складира оръжия в нея и извършва нападения от околностите ѝ. От своя страна Москва обвини Украйна, че безразсъдно е обстрелвала мястото. Реакторите са защитени от дебели, стоманобетонни защитни куполи, които според експертите могат да издържат на артилерийски снаряд. Много от опасенията обаче са свързани с евентуална повреда на охладителната система, както и с риска от атака срещу охладителните басейни, в които се съхраняват отработените горивни пръти, което би довело до изтичане на радиация.
Продължаващият руски обстрел на Никопол, град на другия бряг на река Днепър, е нанесъл щети на 10 къщи, училище и здравно заведение, но засега няма пострадали хора, съобщи губернаторът на Днепропетровска област Валентин Резниченко.